kizilcik.gen.tr https://www.kizilcik.gen.tr Kızılcık, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kizilcik.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kızılcık Çeşitleri https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-cesitleri.html Wed, 21 Nov 2018 13:22:54 +0000 Kızılcık Çeşitleri, Kızılcık asırlardan bu yana insan sağlığı için bir yaratılış mucizesidir. Tıp tarihi üzerine yapılan araştırmalara göre, ünlü tıp hekimi olan İbni Sina'nın kızılcık kullanarak has Kızılcık Çeşitleri, Kızılcık asırlardan bu yana insan sağlığı için bir yaratılış mucizesidir. Tıp tarihi üzerine yapılan araştırmalara göre, ünlü tıp hekimi olan İbni Sina'nın kızılcık kullanarak hastaları iyileştirdiği yönünde anlaşılmıştır. Aynı zamanda kızılcık sıtma ilacı olarak da asırlarca kullanılmış bir bitkidir. En zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan kızılcık bazı bölgeler de yöresel adı kiren ve ergin olarak bilinir. En güzel kızılcık çeşitleri arasında ince dallardan oluşan gövdesi ile çiçekleri sarı, meyvesi ise koyu kırmızıdır. Normal bir ağaçtan daha çok çalı şeklini andırır. En erken çiçek açan bitkilerden biri olmasına rağmen, en geç meyve veren bitkilerden birisidir. Mayhoş bir tadı olan kızılcık doğal bir şifa kaynağıdır. En olgun zamanlarında özenle toplanan kızılcık meyveleri ezilerek suları çıkarılır. Ardından kaynatılır ve bu şekilde kızılcık ekşisi elde edilir. Bu kızılcık ekşisinin rahatlatma özelliğinden dolayı yemeklerden sonra içilir. Kızılcık çeşitleri arasında meyvesi, yaprağı, ağacının kökü ve kabuğu ile tümüyle şifalıdır. Meyvelerinden kızılcık reçeli, hoşafı ve marmelatı yapılır. Kızılcık türü içerisinde yüksekli çok artmadıkça meyve verir. Ayrıca çok fazla su isteyen bir yapısı vardır. Çok yönlü bir meyve türü olan kızılcık, cilt ve diş sağlığına, hücre yenilenmesine, sindirim sistemine bağlı olan organların korunmasına kadar birçok faydası vardır. Kiren meyvesi de, diyabetli hastalar için çok faydalıdır. Kızılcığın en önemli özelliğinden biriside C vitamini açısından bol miktarda bulunur. Diğer besinlerde olduğu gibi etkili bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı kış aylarında soğuk algınlıklarının sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bunun yanında melatonin ilaçlarının bir çoğu kızılcıktan yapılmaktadır.

Kızılcık ÇeşitleriKızılcık Çeşitleri; Flavonoidler üzüm çekirdeğinde, kırmızı şarapta, yeşil çayda, elmada, soya fasulyesinde ve soğanda bulunan en önemli olan kızılcık çeşitlerinden biridir. Şu an bilinen 4000 çeşidi vardır. Yapısında vücut direncini artırır ve hastalıklardan koruma sağlar. İnsan vücudunda oluşan iltihaplanmayı önler. Bazı hallerde alerjik görülen vakalarda azaltıcı etkisi vardır. Özellikle kan damarlarını güçlendiren yüksek oranda antioksidanları bulunur. Ateşli hastalıklarda ve ateş basmalarında rahatlatıcı etkiye sahiptir. 

Karotinoidler; Kırmızı, turuncu halinde sarı meyvelerin ve koyu yeşil sebzelerin yararları açısından canlı renkleri karotinoidlerden almaktadır. Bilinen en ünlü karotinoid çeşidi olarak domateste bulunan likopendir. Ayrıca keşfedilen daha 600 çeşidi bulunmaktadır. Bunların hepsi antioksidan özelliğini taşır. Yapısında bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi vardır. Aynı zamanda hastalıklarla savaşırlar. En önemlisi retinayı koruyarak görüş mesafesi açısından berrak olmasını sağlar. Kalp hastalıklarına, prostat ve akciğer kanserini önler.

]]>
Kızılcık Şurubu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-surubu.html Thu, 22 Nov 2018 11:14:42 +0000 Kızılcık şurubu, eğer uyku probleminiz varsa hemen hazırlayıp, yatmadan önce bir bardak soğuk olarak içebilirsiniz. Uyku probleminiz hemen ortadan kalkıyor. Kan pıhtılaşmasını düzenleyici, ateş düşürücü ve ishali Kızılcık şurubu, eğer uyku probleminiz varsa hemen hazırlayıp, yatmadan önce bir bardak soğuk olarak içebilirsiniz. Uyku probleminiz hemen ortadan kalkıyor. Kan pıhtılaşmasını düzenleyici, ateş düşürücü ve ishali geçirici etkileri de bulunan kızılcık, kadınların en büyük derdi "sistit" rahatsızlığına iyi gelirken, idrardaki ağır kokuları gideriyor. C vitamini deposu olması ise, en fazla bilinen faydalarından biridir.

Kızılcık şurubunu, kızılcık çeşitlerinden bir tanesi olan dağ kızılcığı yani yabani kızılcık ile de yapabilirsiniz. Renkleri daha koyu, boyları daha küçük, ama tatları çok daha yoğun. Her zaman değişik tatlar bulmak için tezgahları sürekli araştırmak gerekir. Genellikle küçük tezgahlara yoğunlaşabilirsiniz. Kızılcık meyvesinin tadı biraz ekşi ve kekremsi bir tada sahiptir. Aşağıda yazının devamında yeşil çaylı kızılcık şurubu tarifi de bulunmaktadır. Çok faydası olan kızılcık meyvesini Eylül ve Ekim aylarında bol bol tüketmekte fayda vardır.

Kızılcık şurubu malzemeleri;
 • 500 gram dağ kızılcığı ya da normal kızılcık meyvesi
 • 5 su bardağı su
 • 2 veya 3 su bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tane kişniş
 • 1 sıkılmış limon suyu
 • 10 adet taze kızılcık (servis yapmak için)
 • Tercihe göre, soda, sade gazoz ya da şampanya (istenildiği kadar)
Kızılcık Şurubu Hazırlanışı;

Yıkanmış kızılcıkları, kişnişi ve suyu bir tencereye koyarak kaynatın. Kızılcıklar iyice yumuşadıktan sonra içine toz şekeri ilave edin, bir süre karıştırdıktan sonra ocağın altını söndürün ve soğumaya bırakın. Yapılan kızılcık suyu ılıdıktan sonra, tel süzgeçten geçirerek bir cam kaseye boşaltabilirsiniz.  Pişmiş kızılcıkları da bir kaşık yardımıyla süzgeçten geçirin, suyu ile karıştırın. Tortusuz bir kıvam elde etmek için, tekrar ince tel süzgeçten geçirerek sürahiye aktarma yapabilirsiniz. İçine limon suyunu ekleyin. Servis bardağına alınca içine bir miktar buz koyabilirsiniz, bardağın 3/2 kadar kızılcık şurubu, kalan kısmına da tercihinize göre gazoz, soda ya da şampanya ekleyin. Bir kaç tane taze kızılcıkla süsleme yapabilirsiniz. Nefis tadı ve pratik yapımı ile kızılcık şurubu hazır.

Kızılcık ŞurubuYeşilçaylı kızılcık şurubu;

 • 1 fincan yeşil çay demleyin. (Poşet çayda kullanabilirsiniz, normal olarak çay gibi de demleyebilirsiniz.)
 • İçine bir miktar taze zencefil, bir kaç dilim limon ekleyin.
 • Çayı soğuttuktan sonra bir sürahide bir bardak kızılcık şurubu ile karıştırın. Soğuk olarak tüketin.
Nefis bir tadı olan, çok lezzetli, hem de çok faydalı bir içecektir. Afiyet olsun.
]]>
Kızılcık Suyu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-suyu.html Fri, 23 Nov 2018 10:54:40 +0000 Kızılcık, Oldukça güzel bir renge ve tada sahip olan kızılcık suyunun pek çok faydası vardır. Aslında en doğru olanı şeker kullanmadan yapılan kızılcık suyudur. Kızılcık suyu f Kızılcık, Oldukça güzel bir renge ve tada sahip olan kızılcık suyunun pek çok faydası vardır. Aslında en doğru olanı şeker kullanmadan yapılan kızılcık suyudur. 

Kızılcık suyu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Yumurtalık kanseri olan hastalar kızılcık suyunu düzenli tükettikleri takdirde kullandıkları kemoterapi ilaçlarının etkisini arttırıcı özelliği vardır.
 • Kalp ve damar sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Vücudun idrar yolu enfeksiyonlarına karşı mücadele etmesine yardımcı olur.
 • Dişlerdeki plağı ve diş yapısını koruyarak çürümeyi önler.
 • Ağızda bulunan zararlı bakterilerin azalmasında rol oynar.
 • Böbreği koruyarak taş oluşumunu engeller.
 • İçerdiği organik asitler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların önlenmesini destekler.
 • Bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirir.
 • Önemli bir kalsiyum kaynağıdır.
 • Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıkları önlemede yardımcıdır.
 • Kansere neden olan tümorları yok eder veya büyümesini engeller.
 • Mide ülserine yol açan bakteriyi yok etme özelliğiyle büyük rol oynar.
 • Gut hastalığı belirtilerini azaltıcı etkisi vardır
Kızılcık suyu ve kızılcık hakkında bilinmesi gerekenler;
 • Kızılcıktan kızılcık suyu yapıldığı gibi kızılcık marmelatı ve kızılcık reçeli de yapılır.
 • Kızılcık suyu uyku problemine iyi gelir bu nedenle uyku sıkıntısı çekenlerin yatmadan önce bir bardak içmelerinde fayda vardır.
 • Kızılcık meyvesinde önemli oranda C vitamini bulunmaktadır.
 • Kızılcık vücut direncinizin artmasına yardımcı olarak daha zinde olmanızı sağlar.
 • Kadınlarda menapoza girmeyi geciktirir ve önlemeye yardımcı olur.
 • Kızılcık vücuttaki alerjilerin etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kızılcık kadar kızılcık yaprağı da faydalıdır. Ezilip yaraların üstüne sürüldüğünde iyileşmeye yardımcı olur.
 • Antioksidan kaynağı olan melatonin kızılcıkta bulunur.
 • Sizlere tavsiyemiz özellikle evde yaptığınız kızılcık sularını tercih ediniz. Marketler de hazır satılan kızılcık suları katkı maddeleri içerebilir ve doğallıktan uzaktırlar. Ayrıca şeker oranları fazla olduğu için şeker hastalığı veya kilo yapabilirler.
 • Son olarak şunu belirtelim ki; kabızlık probleminiz varsa, antibiyotik kullanıyorsanız yada yüksek şeker hastasıysanız kızılcık kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Diğer dikkat edilmesi gerekilen husus vajinal mantar eğilimi olan kişiler kızılcık kullanmaya dikkat etmelidir. Çünkü kızılcık mantar oluşumunu arttırabilir.
Kızılcık SuyuKızılcık Suyu; Bu kadar faydalı olan kızılcık suyunu tüketmeyi ihmal etmeyelim. Yaz aylarında evde hazırlayıp dolapta soğutarak serin serin içebilirsiniz.

Kızılcık Suyu İçin Malzemeler;
 • 500 gr kızılcık
 • 1 su bardağı su
Kızılcık Suyu Yapılışı;

İlk olarak kızılcıkları bol suda iyice yıkayıp saplarını çıkartın. Daha sonra yıkadığınız kızılcıkları bir tencereye alın ve üzerine bir su bardağı su ekleyin. Ocağın üzerine alarak kaynamaya bırakın. Kızılcıklar iyice kaynadıktan sonra süzgeç yada bir tülbent yardımıyla süzün. İsterseniz kızılcıkları ezerekte çekirdekleri kalana kadar süzebilirsiniz. Daha sonra bu kızılcık suyunu içeceğiniz zaman yarım su bardağı kızılcık suyuna yarım bardak su katarak tüketebilirsiniz.

Not; Biz sizlere şekersiz kızılcık suyu tarifini verdik siz şekerli yapmak istiyorsanız kızılcıklarin üzerine 2,5 su bardağı şeker ve 1 su bardağı su koyarak aynı şekilde kaynatıp süzebilirsiniz. Yine yarım su bardağı kızılcık suyuna yarım bardak su ekleyerek sunum yapabilirsiniz. Soğuk yada ılık tüketmek yada sunum yapa]]> Kızılcık Marmelatı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-marmelati.html Sat, 24 Nov 2018 01:03:04 +0000 Kızılcık Marmelatı; Acıkıp ayak üstü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız hemen kızılcık marmelatını bir parça ekmeğe sürüp yiyebilirsiniz. Yada yaptığınız kurabiyelerin içine yani orta kısmına koyarak ekş Kızılcık Marmelatı; Acıkıp ayak üstü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız hemen kızılcık marmelatını bir parça ekmeğe sürüp yiyebilirsiniz. Yada yaptığınız kurabiyelerin içine yani orta kısmına koyarak ekşimsi mayhoş tadıyla renk katmış olursunuz. C vitamini yönünden zengin olan kızılcık marmelatını böyle değişik şekillerde çocuklarınıza da kolaylıkla yedirmiş olursunuz. Peki  kızılcık marmelatı nasıl yapılır şimdi sizlerle tarifimi paylaşayım.  

Kızılcık Marmelatı Malzemeler;

 • 1 kg kızılcık 
 • 1,5 kg toz şeker
 • 1 tane limonun suyu

Kızılcık MarmelatıKızılcık Marmelatı Yapılışı;

İlk olarak kızılcıkları bol suda yıkayıp temizleyin. Daha sonra suyunu süzüp bir tencereye alın. Üzerine bir sur bardağı su ekleyip kaynamaya bırakın. Kızılcıklar iyice yumuşayıncaya kadar kaynatın ve yumuşadıktan sonra ocaktan alın ve tel süzgeçe aktarıp, altına bir tencere koyun. Kaşıkla yardımıyla kızılcıklara bastırarak ezin yada ellerinizi yıkayarak salça yapar gibi de ezebilirsiniz. Çekirdekleri süzgeçde kalıp etli yerleri bitene kadar ezin. Alttaki tencereye biriken kızılcıkların üzerine şekeri ilave edin ve tekrar ocağa koyup, karıştırarak pişirmesini sağlayın. Şekerler eriyip kızılcık marmelatı koyulaşıp kıvamını alınca üzerine limon suyunu ilave edin ve karıştırın 2 dakika daha ocakta bekletip sonra tencereyi ocaktan alın. Saklayacağınız cam kavanozların içine kızılcık marmelatını boşaltın ve soğuması için bekletin soğuyunca kapaklarını kapatın. Serin bir yerde muhafaza ediniz. 

Afiyet olsun. 

]]>
Kızılcık Tarhanası https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-tarhanasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:50:29 +0000 Kızılcık Tarhanası; Bolu ve Kütahya'nın yöresel lezzetlerden biri olan kızılcık tarhanası vazgeçilmez çorbalarımız arasındadır. Ekşimsi tadıyla ve C vitamini yönünden zengin olması sebebiyle kış aylarında tercihleri Kızılcık Tarhanası; Bolu ve Kütahya'nın yöresel lezzetlerden biri olan kızılcık tarhanası vazgeçilmez çorbalarımız arasındadır. Ekşimsi tadıyla ve C vitamini yönünden zengin olması sebebiyle kış aylarında tercihlerimiz arasındadır. Peki kızılcık tarhanası nasıl yapılır Şimdi dilerseniz sizlerle kızılcık tarhanası tarifimi paylaşayım.

Kızılcık Tarhanası Malzemeler;

 • Bir kg kızılcık
 • Bir kg un
 • İki tatlı kaşığı tuz

Kızılcık TarhanasıKızılcık Tarhanası Malzemeler;

Öncelikle kızılcıklar bol suda yıkanıp, temizlenir. Daha sonra bir tencereye alınır ve bir bardak su eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra sıcak sıcak derin bir kaba alınır ve tuzu eklenir. Şuna dikkat edelim ki tuz kızılcıklar kaynarken eklenmez hamur yoğurma esnasında eklenir. Aksi takdirde kızılcıkların kırmızı rengini soldurur. Üzerine bir kilo kadar unu ilave edilir. Sıcak sıcak yoğrulmaya başlanır. Unun miktarı kulak memesi kıvamında bir hamur olunca artık un eklenmez. Güneş ışığı görmeyen gölgelik tercihen evin içinde bir yere beyaz bir çarşaf serilir. Hamurdan parçalar koparılıp el ile yassı hale (köfte gibi) getirilip çarşafa kuruması için yayılır. Bir tarafı kuruyunca diğer tarafı (tersi) çevrilir. Direkt güneş ışığına maruz kalıp öyle kurutulursa rengi solar. Kızılcık tarhanası kuruduktan sonra el ile ufalanır vebl elekten geçirilir. Kızılcık çekirdekleri tarhananın ufalanmasını daha da kolaylaştırır. Hazırladığımız kışlık kızılcık tarhanası bez bir torbada güneş görmeyen ve rutubet olmayan yerlerde bir yıl kadar saklanabilir.

Afiyet Olsun..


]]>
Kızılcık Şerbeti https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-serbeti.html Sun, 25 Nov 2018 16:45:24 +0000 Kızılcık Şerbeti; Yazın sıcak günlerinde heleki ramazan aylarında sürekli soğuk içecekler tüketiriz. Hazır gazlı içecekler yerine her zaman ev yapımı şurup ve şerbetleri tercih etmişimdir. Bu günde sizlerle ev yapımı tar Kızılcık Şerbeti; Yazın sıcak günlerinde heleki ramazan aylarında sürekli soğuk içecekler tüketiriz. Hazır gazlı içecekler yerine her zaman ev yapımı şurup ve şerbetleri tercih etmişimdir. Bu günde sizlerle ev yapımı tariflerimden biri olan kızılcık şerbeti tarifimi paylaşacağım. Hepinizin ellerine sağlık.

Kızılcık Şerbeti Malzemeler;
 • 1 kg kızılcık
 • 4 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
Kızılcık ŞerbetiKızılcık Şerbeti Yapılışı;

Öncelikle kızılcıkları bol suda  yıkayıp temizleyin. Daha sonra 2 su bardağı su ekleyin ve ocağa kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra bir süzgeçten ezerek, geçirin ve suyunu süzün. Suyunu süzdükten sonra bir köşeye beklemeye alın. Daha sonra 3 su bardağı şekeri 2 su bardağı su ile kaynatın ve kaynayınca kızılcık suyunu ilave edin. Bu üçlüyü de bir iki taşım kaynatıp limon suyunu ilave edin. Bir taşım daha kaynatarak ocağın altını kapatın ve kızılcık konsantrenizi sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatın. Soğuduktan sonra buzdolabına alarak orada muhafaza edin. Yarım su bardağına yakın şurubun üzerine soğuk su ilave edin ve kızılcık şerbetini birkaç parça buzla beraber servis yapın. 


Afiyet olsun.

]]>
Kızılcık Reçeli https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-receli.html Sun, 25 Nov 2018 23:27:39 +0000 Kızılcık Reçeli; Kahvaltılarımızın vazgeçilmez tatlarından biri de reçellerdir. Peynir, zeytin gibi kahvaltılıkların yanında severek yediğimiz reçelleri evde kendimiz hijyenik olarak yapmayı tercih ederiz. Şimdi bende sizler Kızılcık Reçeli; Kahvaltılarımızın vazgeçilmez tatlarından biri de reçellerdir. Peynir, zeytin gibi kahvaltılıkların yanında severek yediğimiz reçelleri evde kendimiz hijyenik olarak yapmayı tercih ederiz. Şimdi bende sizlerle reçel tariflerimizden biri olan kızılcık reçelinin tarifini paylaşacağım. Hepinizin ellerine sağlık.

Kızılcık Reçeli Malzemeler;
 • 2 kg kızılcık
 • 1,5 kg toz şeker
 • 1 su bardağı su
 • Bir kaç tane limon tuzu
Kızılcık ReçeliKızılcık Reçeli Yapılışı;

İlk olarak kızılcıkları bol suda temizce yıkıyoruz ve şekerle karıştırıp bir gece bekletiyoruz. Ancak kızılcık diğer meyveler gibi suyunu salıp sulanmıyor. Şunu belirtelim ki kızılcığın çekirdeklerini ayıklamak bir vişne yada kiraz gibi kolay çıkmadığı için mümkün olmuyor. Kızılcık reçeli mayhoş tatları sevenler için vazgeçilmez bir lezzettir. Bir gece beklettikten sonra sabah bir su bardağı su ekleyip ocağa koyuyoruz. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp bir saat kadar pişiriyoruz. Her ocağın ısısı farklı olabileceğinden kaynarken sürekli kontrol ediniz ve köpüreceği ihtimali de olduğundan rahat kaynatmak için genişçe bir tencere kullanmanızda fayda vardır.  Ocağın altını kapatmadan 5 dakika önceden limon tuzunu ilave edip ocağı kapatıyoruz. Reçelinizi hemen kavanozlara doldurup ters çevirin ve soğuyana kadar el sürmeden bekletin. Eğer kızılcık reçelini uzun süreli değilde hemen tüketecekseniz soğuduktan sonrada kavanoza doldurabilirsiniz. 

Afiyet olsun.

]]>
Kızılcık Ağacı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-agaci.html Mon, 26 Nov 2018 05:47:31 +0000 Kızılcık Ağacı, Kızılcık ailesinden olan kısa boylu ve sarı çiçekleri olan bir ağaç çeşididir. En çok 5-8 metre arasında boy yapabilen kızılcık ağacının koyu yeşil renkli ve her iki yüzü tüylü  damarları paralel Kızılcık Ağacı, Kızılcık ailesinden olan kısa boylu ve sarı çiçekleri olan bir ağaç çeşididir. En çok 5-8 metre arasında boy yapabilen kızılcık ağacının koyu yeşil renkli ve her iki yüzü tüylü  damarları paralel olan ve damarları boyunca da tüylü bir ağaç türüdür. Sarı renkte olan küçük çiçek kısımları Şubat ile Mart aylarında açmakta olan kızılcık ağacının meyveleri de kırmızı renkte ve eliptik şekillidir. Bu ağaç balçıklı ve kuru topraklarda yetişmekte ve tohumların yardımı ile de çoğalmaktadır. Odun kısmı lifli olan kızılcık ağacının oldukça dayanıklı ve esnek bir yapısı vardır. Yoğunluğu çok fazla olan bu odun su içinde de batar. Ayrıca bu ağacın kabuk kısmından da boya yaprak kısımlarından da tanen elde edilebilen bu ağaç türünü parklarda ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Yüksekliği çok olmadığı ve çok artmadığı müddetçe meyve veren kızılcık ağacı çok fazla su isteyen bir bünyeye sahiptir. Ana dolunun bazı kısımlarında bu ağaç türüne Eğren, Kiren, Eğren yada Kiran adı verilmektedir. Kızılcık ağacının vermiş olduğu meyveler ekşidir. Kurutulan veya taze olarak kullanılmakta olan kızılcık ağacı meyvesi marmelat, tarhana, reçel ve hoşaf yapımında da kullanılan bir meyve türüdür. Kızılcık özellikle de Karadeniz de ve İstanbul'un Kara denize yakın olan yamaçlarında oldukça fazla yetişmektedir. Ayrıca kızılcık meyvesi şeker ilave edilen su içinde kaynatılarak kapalı kaplar içerisinde uzun zaman saklanması ve yemek aralarında içecek olarak tercih de edilmektedir. Kızılcık ağacı meyvesinde bol miktarda karotinoid, melatonin ve flavanoid adı verilen bir antioksidan olmasına olanak sağlar. Vücutta iltihaplanmayı ve alerji oluşumunu azaltmaya yardımcı olan kızılcık ağacı meyvesi kan damarlarını güçlendirir ve ateş basmalarının önüne geçer. Kızılcık ağacı meyvesi ayrıca göz sağlığı ile bağışıklık sistem üstünden oldukça önemli ve bir o kadar da etkileri vardır. 

Kızılcık AğacıKızılcık Ağacının Faydaları,

Vücut direncini artırır ve mideyi güçlendirir. Bağırsakta oluşan yaralara iyi gelir. Ağız yaralarını giderir ve gaz oluşumunu önlemektedir. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde alerji ve iltihaplanmaları azaltmaktadır. Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopoz durumunda oldukça faydalıdır. Böbrekte oluşan taşların düşmesine bire birdir. Kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Kızılcık meyvesi ishal yapar iken kızılcığın kabukları ise ishali anında keser. İdrarda oluşan enfeksiyonun çoğuna e-coli ismi verilen bir bakteri sebep olmaktadır. Kızılcıkta var olan benzoik asit bakterilerinin artmasını engelleyerek vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Kızılcık ağacından elde edilen kızılcık kompostosu yada kızılcık şerbeti idrarda bulunan asit oranı arttırmaktadır. Böylece böbreklerde oluşan taşların (özellikle de kalsiyum taş oluşumu) tedavisinde kullanılmaktadır. Bu arada idrardaki ağır ve pis kokuyuda giderir.
]]>
Kızılcık Kurusu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-kurusu.html Mon, 26 Nov 2018 21:20:23 +0000 Kızılcık kurusu, Kızılcık Türkiye'de Karadeniz başta olmak üzere Anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişir. Bol sulu ortamları seven meyveleri mayhoş ve kırmızı renkte olan bir ağaçtır. Kızılcık meyvesi sonbaharın eylü Kızılcık kurusu, Kızılcık Türkiye'de Karadeniz başta olmak üzere Anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişir. Bol sulu ortamları seven meyveleri mayhoş ve kırmızı renkte olan bir ağaçtır. Kızılcık meyvesi sonbaharın eylül ekim aylarında olgunlaşmış olanları toplanarak kışın marmelat ve kompostolarda kullanılmak üzere kurutulur. Kızılcık kurusu saklama koşulları kolay olduğundan Anadolu da  bu yöntem sıkça kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan bol miktarda antioksidanlar kızılcık kurusunda da kendini ihtiva edebilmektedir. 

Kızılcık kurusu nasıl yapılır, Zamanında toplanan olgunlaşmış meyveler toplanır, ayıklanır, yıkandıktan sonra süzülür ve temiz bezlere serilerek güneş altında kuruyuncaya kadar bekletilir. Kuruyan kızılcık kurusu ortam şartlarına göre bez torbalarda serin rutubet almayan yerlerde veya buzdolabında muhafaza edilebilir. Kızılcık kurusu kızılcık meyvesi olduğundan kızılcık faydalarından bahsedilebilir, örneğin;
 • Uykusuzluk, Kızılcık meyvesi melatonin bakımından oldukça zengindir. Vücudumuzun uykuya geçişte veye uyku esnasında  salgılanan bu hormon vücudumuzun uyku esnasında bakım ve onarımında yapmaktadır. Günümüzde ki bir çok melatonin ilacı kızılcıktan yapılmaktadır. Siz ilaçları kullanmak yerine doğal olarak kuruttuğumuz kızılcık kurusundan faydalanabilirsiniz. Bunun için kızılcık kurusundan yapacağınız şerbet iyi gelebilir.
 • Ateş, Kızılcık meyvesinin ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Şeker hastalığı, Kızılcık kanın pıhtılaşmasını düzenleyerek şeker hastaları için faydalı bir besindir. Yalnız dikkat edilmesi gereken fazla tüketilmesi iyi değildir.
 • Ağız sağlığı, Kızılcık ağızda oluşan aft gibi rahatsızlıklara iyi gelir ve bakteri oluşumunu azaltır. Kızılcık kurusundan yapacağınız bir bardak kızılcık şurubu ağız hijyenine iyi gelecektir.
Kızılcık KurusuKızılcık kurusu, kızılcık, ve kızılcıktan yapılan diğer ürünlerin faydalarından yararlanmak için az tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilirken sulandırılması önemlidir. Ölçü yetişkinlerde günde 2 bardak çocuklarda da 1 bardağı geçmemelidir. Kızılcık kurusunu temin edebileceğiniz birçok yer olmasına rağmen mevsiminde kendinizin toplayıp kurutması hem sağlığınız açısından hemde bütçeniz açısından önemlidir. Kızılcık kurusu ev ortamında kolayca hazırlanabileceği için kendinizin hazırlamasında fayda vardır. Gönül rahatlığıyla hem siz hem sevdiklerinizin tüketmesi temennisiyle. 
]]>
Kızılcık Turşusu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-tursusu.html Tue, 27 Nov 2018 12:17:04 +0000 Kızılcık Turşusu, Turşu Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Hemen hemen birçok kişi yemeklerin yanında turşu tercih etmektedir. Turşunun sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Turşu genellikle kış Kızılcık Turşusu, Turşu Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Hemen hemen birçok kişi yemeklerin yanında turşu tercih etmektedir. Turşunun sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Turşu genellikle kış mevsimi için yapılmaktadır. Yaz meyvelerini ve sebzelerini kışında sağlıklı bir şekilde tüketmek için turşuları yapılmaktadır. Turşu çeşitlerin kalori açısında da ideal olduğu için ve yağ içermediği için diyet yapanlar tarafından da  çok sık tercih edilmektedir. Turşu mide ve hazımsızlık gibi problem yaşayan kişiler iyi gelmektedir. Kabızlık ya da reflü gibi rahatsızlık yaşayan kişilere turşu önerilmektedir. Turşu sindirim sistemini düzenler ve vücudun direncini artırır. Ayrıca turşu suyu demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ile çinko bakımından çok zengindir. Birçok faydası olan turşunun birçok çeşidi bulunmaktadır. Birçok meyvenin ve sebzenin turşusu yapılmaktadır. Turşusu yapılan meyveler arasında en çok tercih edilen meyve kızılcıktır. Kızılcık sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir.  Kızılcık meyvesi mideyi güçlendirir ve vücut direncini artırmaktadır. Ayrıca kızılcık ağız yaralarına ve enfeksiyona iyi gelmektedir.  Kızılcık meyvesi böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olmakta ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kızılcık meyvesinin bunlardan başka daha birçok faydası bulunmaktadır. Bu denli faydalı meyvenin turşusu da çok faydalıdır. 

Kızılcık TurşusuKızılcık turşusu için gerekli olan malzemeler ve yapılışı şu şekildedir;
 • 1 kilo kızılcık 
 • Bir miktar kaya tuzu 
 • Bir miktar nohut 
 • Sirke
Yapılışı: Öncelikle kızılcığı temizleyin ve bol su da yıkayın. Yıkadıktan sonra dikkatli bir şekilde kızılcıkları turşuyu yapacağınız kaba alın.  Daha sonra kızılcığın üzerine nohutları ilave edin. Daha sonra ayrı bir kabın içerisine kaya tuzunu, sirkeyi ve limon tuzunu koyarak karıştırın. Daha sonra hazırladığınız turşu suyunu kızılcıkların üzerine dökün. Turşu kabını dolduracak kadar turşu suyunu ilave ettikten sonra kabın ağzını kapatın. Ve yaklaşık bir ay kadar bekledikten sonra kızılcık turşusu hazır olacaktır. Afiyet olsun. 
]]>
Kızılcığın Faydaları https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcigin-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 19:26:25 +0000 Kızılcığın faydaları, boyları yaklaşık olarak 1 metreye kadar uzayabilen ve kısa boylu ağaçlarda yetişen kızılcık, soğuk ülkelerde, bataklık olan yerlerde çoğu zaman yabani olarak yetişir ve meyve verir. Kızılcık Kızılcığın faydaları, boyları yaklaşık olarak 1 metreye kadar uzayabilen ve kısa boylu ağaçlarda yetişen kızılcık, soğuk ülkelerde, bataklık olan yerlerde çoğu zaman yabani olarak yetişir ve meyve verir. Kızılcık ağacında yetişen meyveler ilk önce beyaz renkte olup sonradan kırmızı rengini alır ve kızarır. Kızaran meyveler toplanır ve çeşitli şekiller de kullanılır. Ancak ülkemizde çoğunlukla marmelat ve çayı tercih edilmektedir. Lakin kızılcık çok eski çağlarda ilaç sektörün de kullanılmaktaydı. Ancak şu an günümüzde ticari olarak giyim sektöründe doğal renklendirici olarak da tercih edilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu meyve sağlık açısından da son derece önemlidir. Kalori değerine baktığımızda kızılcığın kalorisi 100 gramı yaklaşık 46 kcal enerji içermekte olup düşük kalori barındırmaktadır. Bu da kızılcığın diyet yapan kişiler tarafından tüketilmesinin sakıncalı olmadığını göstermektedir.

Kızılcığın Faydaları

Kardiyovasküler: Kardivasküler sağlığının korunmasında son derece etkilidir. Özellikle kalp hastalığına yakalanma riskini azaltılır. Ancak bunun için kişinin günlük bir avuç kızılcık tüketmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda antioksidan özelliği açısından ateroskleroz tehdidini minimum seviyeye indirir. Ateroskleroz, kişilerde felç ve kalp krizi riskine neden olan bir rahatsızlıktır. Arterlerin tıkanmasına neden olan bu hastalığın kişilerde oluşmasını önleyen kızılcık kolesterol seviyesini de denge tutmada fayda sağlar.

Kızılcığın Faydaları

Ağız Yaraları: Ağzın iç kısmında bulunan yaralar kişilerde yemek yemede ve su içmede ağrıya neden olabilir. Ağızda bulunan yaraların iyileşmesinde kızılcık suyu tercih edilebilir. Eğer yaralar yutak kısmına yakın ve yutmada güçlük yaratıyor ise kişilerin kızılcık suyu ile gargara yapmaları tavsiye edilir. 

Solunum enfeksiyonları: Kızılcık hakkında yapılan araştırmalar sonucunda özellikle çocuklarda sık görülen solunum yolu enfeksiyonu ve kulak iltihabına yakalanma nedeni olan haemophilus influenza durumunu azaltmada faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kişilerde solunuma zarar verecek etken maddelerin yok olmasını sağlar ve vücut sağlığını dinç tutmada yararlıdır. Kızılcık meyvesini sağlık için tüketmek isteyen kişiler çayını veya sadece meyvesini tüketmeleri yeterli olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonları: Günümüzde özellikle bayanların daha sık karşılaştığı bu rahatsızlık için kızılcık meyvesi oldukça faydalıdır. Gerek enfeksiyonun tedavi aşamasında gerekse enfeksiyona yakalanmamak için günlük olarak birkaç tane kızılcık tüketilmesi yeterli olacaktır. Kızılcığın içerisinde bulunan faydalı maddeler enfeksiyona neden olan maddenin atılmasında etki göstermektedir. Aynı zamanda günlük tüketilen kızılcık kişilerde idrar yolu enfeksiyonuna neden olacak bakterinin mesane duvarına yapışmasını da önleyecektir.

Diş sağlığı: Tam anlamıyla kalsiyum kaynağı olan kızılcık dişlerin kuvvetlenmesinde son derece etkilidir. Aynı zamanda çürümeyi yavaşlatıcı özelliği vardır. Kızılcıkta bulunan kalsiyum dişlerin güçlenmesinin yanı sıra kemiklerin kuvvetlenmesinde de fayda sağlayacaktır.

Mide Rahatsızlığı: Mide ülseri veya diğer mide rahatsızlıklarının tedavisin de tedavi ek olarak günlük kızılcık tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırabilir. Özellikle mide ülseri olan kişiler için çok faydalı olan kızılcık aynı zamanda mide kanserine yakalanma riskini de azaltacaktır.

Kızılcığın Diğer Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir

 • Cildi güzelleştirir ve erken yaşlılık belirtilerini hafifletir.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için genel sağlığa faydası vardır.
 • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkilidir.
 • Bayanların bir çoğunun ortak şikayeti olan selülitlerin giderilmesinde faydalıdır.
 • Ciltte meydana gelmiş yanıkların ve yaraları]]> Kızılcık Likörü https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-likoru.html Wed, 28 Nov 2018 06:41:21 +0000 Kızılcık Likörü, kızılcık meyvesinin yaş hali ile yapılan alkol oranının ayarlanabileceği lezzetli bir içecektir. Özellikle yaz akşamlarında hazırlanabilecek meyve kokteyllerine eklenebilecek, hem renk hem tat açısından g Kızılcık Likörü, kızılcık meyvesinin yaş hali ile yapılan alkol oranının ayarlanabileceği lezzetli bir içecektir. Özellikle yaz akşamlarında hazırlanabilecek meyve kokteyllerine eklenebilecek, hem renk hem tat açısından güzel bir içkidir.  

  Kızılcık Likörü İçin Gereken Malzemeler:
  • 300 gr toz şeker
  • 300 gr etil alkol
  • 3-4 tane karanfil
  • 1 adet limon ya da misket limonu
  • 2-3 tane kakule
  • 1 gr amber
  • 1 adet muskat
  • 1 kabuk tarçın
  • 1 kg kızılcık
  • 2 lt su
  Kızılcık LikörüKızılcık Likörünün Yapılışı:

  Kızılcıklar iyice yıkanır ayıklanır ve büyük cam bir kavanoza koyulur, alkol ve diğer baharatlar içerisine eklenir, 2 lt suyun içerisinde şeker eritilir ve kavanoza eklenir, kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve güneş ve hava almayan bir yerde 2-2,5 ay saklanır. Kavanozun kapağı açılacağı zaman içine 1 küçük kadeh konyak ilave edilebilir. Servis edilmeden önce içine bir limon suyu eklenir. Kızılcık likörü tek başına tüketilebileceği gibi, başka meyveler ile veya tonik ile de servis edilebilir. Afiyet Olsun.
  ]]>
  Kızılcık Pekmezi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-pekmezi.html Wed, 28 Nov 2018 20:54:29 +0000 Kızılcık pekmezi, ülkemizde çok eski zamanlardan beri yapılmakta olan bir pekmez türüdür. Bu pekmez türü, diğer pekmezlere göre biraz daha kırmızımsı bir renk almaktadır. Özellikle hafif ekşimsi tadıyla insanları kendisin Kızılcık pekmezi, ülkemizde çok eski zamanlardan beri yapılmakta olan bir pekmez türüdür. Bu pekmez türü, diğer pekmezlere göre biraz daha kırmızımsı bir renk almaktadır. Özellikle hafif ekşimsi tadıyla insanları kendisine çeken bu pekmez, yine diğer pekmezlere göre biraz daha az bilinen ve az yapılan bir pekmezdir. Kızılcık pekmezinin çok mükemmel faydaları bulunmaktadır. Özellikle çocuklarda bu pekmez vücut gelişimi açısından çok önemlidir. 

  Kızılcık pekmezinin yapılışı oldukça kolaydır. Bu nedenle hiç yemek yapmasını bilmeyen insanlar bile bu pekmezi birazdan vereceğimiz tarife göre yapabilirler. Kızılcık pekmezini yaptıktan sonra bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlarda biri kızılcık pekmezi yapıldıktan sonra soğutulmadan kesinlikle cam kavanoza konulmamalıdır. Bu pekmez soğutulduktan sonra kesinlikle cam kavanozlara konularak saklanmalıdır. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise kızılcık pekmezinin saklanırken kesinlikle ışık almayan yerlerde saklanmasıdır. Pekmezinizi kesinlikle ışık almayan yerlerde sakladığınız durumlarda çok daha uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Kızılcık pekmezi, kızılcık zamanında yapılarak kış aylarına saklandığında çok daha fazla fayda görebilirsiniz. Çünkü insan vücudunun kızılcığın sağladığı faydalara en çok kış aylarında ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizlerde pekmez yaparak yaptığınız pekmezin bir kısmını kış aylarına saklayabilirsiniz. Özellikle yaşlı insanlarda ve çocuklarda kızılcık pekmezinin çok daha fazla kullanmaya özen gösterin. Şimdi bu mükemmel lezzeti yapmak için gerekli olan malzemeleri ve sonra da yapılış aşamasındaki adımlara göz atalım.

  Malzemeler:
  • Bir kg kızılcık,
  • Bir buçuk kg toz şeker,
  • Bir adet limon
  Kızılcık PekmeziYapılışı: Öncelikle malzemelerde bahsettiğimiz kadar kızılcığı temiz bir şekilde yıkayarak varsa dallarından ayırın. Daha sonra bir tencere içerisine bu kızılcıkları koyarak bir kahve fincanı kullanarak su ilave edin ve birkaç kez kaynatın.Kaynama işlemi sonrasında bu malzemeleri ateşten alarak ocağa yeni bir tencere koyun. Elimizde olan kaynamış kızılcığı bir süzgece koyarak bu tencere içerisine süzelim. Süzme işlemi sırasında kızılcıkları ezebildiğiniz kadar ezin. Bu işlemde kızılcıklar püre haline bile gelebilir. İyice ezmiş olduğunuz kızılcıkların üzerine ise malzemelerde bahsettiğimiz kadar şekeri ilave ederek orta ateşte kıvam alana kadar kaynatın. Malzemeniz kaynamaya yakın içerisine bir adet limonun suyunu sıkarak bir iki kez daha kaynatın. Bu işlem sonrasında malzemeleri ateşten alın. Son işlem olarak birkaç dakika beklenerek kızılcık pekmezi soğuması sağlanır. Pekmez soğuduktan sonra kavanozlara konularak serin ortamlarda saklanır. Afiyet olsun.

  Kızılcık pekmezinin faydaları nelerdir
  • Çocuklarda ve kadınlarda çok sık karşılaşılan idrar yolu hastalıkları için kızılcık pekmezi çok büyük etkiler göstermektedir. Toplum arasında çok ciddiye alınmayan bu hastalık, böbreklerde bile ciddi rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle sizlerde bol bol kızılcık pekmezi tüketebilirsiniz. 
  • Antitümör olarak kullanılabilen kızılcık pekmezi, dünyanın birçok ülkesinde bu hastalıklara takviye tedavi olarak kullanılmaktadır. Özellikle meme, kolon ve prostat hastalıklarında çok olumlu etkiler gösterir.
  • Düzenli olarak kullanıldığında bu mükemmel pekmez insanlarda diş sağlığının korunmasında etkili olur. 
  • Kızılcık pekmezi, günümüzde görülen birçok kanserin önlenmesinde etkilidir. 
  • Vücutta oluşan iltihaplanmanın ortadan kaldırılması açısından kızılcık pekmezi çok önemli etkiler yapmaktadır. 
  • Son olarak belirtmek isterim ki kızılcık reçeli, içerisinde bulundurduğu C vitamini ile özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi destekleyerek sizleri ve çocuklarınızı  birçok hastalıktan koruyacaktır. 
  ]]>
  Kuru Kızılcık https://www.kizilcik.gen.tr/kuru-kizilcik.html Wed, 28 Nov 2018 22:11:32 +0000 Kuru kızılcık, genellikle insanlar tarafından soğuk kış aylarında tüketilmek üzere hazırlanmış bir meyvedir. Kızılcıkların hasat zamanı olan temmuz aylarında özenle toplanan kızılcıklar, uygun ortamlarda kurutularak kı Kuru kızılcık, genellikle insanlar tarafından soğuk kış aylarında tüketilmek üzere hazırlanmış bir meyvedir. Kızılcıkların hasat zamanı olan temmuz aylarında özenle toplanan kızılcıklar, uygun ortamlarda kurutularak kış aylarında tüketilmek üzere saklanır. İnsanlar kuru kızılcığı en çok soğuk kış aylarında tüketirler. Bunun nedeni ise tabi ki kuru kızılcık içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin soğuk kış aylarında ihtiyaç duyulduğudur. Kuru kızılcık içerisinde çok yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Özellikle çocukların C vitaminine çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için siz ve çocuklarınız bol bol kuru kızılcık tüketebilirsiniz. Böylece birçok enfeksiyon hastalığından daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Kuru kızılcık, ülkemizde  ve diğer birçok ülkede yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle ülkemizde bazı illerde kızılcığın çok fazla yetiştirilmesi nedeniyle de daha fazla bulunur. Kuru kızılcık, bazı insanlar tarafından da çayı yapılarak kullanılmaktadır. Aslında bu meyve kurutulup çay olarak kullanıldığı zamanda beklenen faydaları sağlamaktadır. bu durum tamamen isteğinize ve damak zevkinize bağlıdır. Günümüzde ülkemizde görev yapan birçok diyetisyen ve birçok profesör, bu gibi bitkisel ürünlerin birçok tıbbi ilaçtan çok daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Bunun için sizlerde birçok hastalığınızın iyileştirilmesi açısında bu ürünleri kullanabilirsiniz. 

  Kızılcık kurusu, içeriğinde barındırdığı C vitamini kadar E vitamini de barındırmaktadır. Bu şekilde insan vücudunda bulunan zararlı radikallere karşı vücudu koruyarak adeta bir iltihap karşıtı olarak görev yapar. günlük olarak belli miktarlarda kızılcı kurusu tüketen insanların vücudunda oluşan ya da oluşacak olan iltihaplar çok ciddi bir şekilde etkilenir. İçerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde çok mükemmel bir antioksidan olan kızılcık kurusu, bu özelliğiyle en çok yaşlılar ve çocuklar üzerinde etkili olmaktadır. 

  Kuru KızılcıkKuru kızılcık faydaları:
  • Kızılcık kurusu içerisinde çok yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu nedenle insanlarda kroner kalp hastalıkları, felç, hipertansiyon, diyabet ve buna benzer birçok rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda insanlarda lif alımının artması durumunda kan basıncı ve günümüzde çok büyük bir problem olan kolesterol sorununda çok büyük faydalar elde edilmektedir. 
  • Kızılcık kurusu, insanlarda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları üzerinde çok ciddi faydalar göstermektedir. Bu nedenle özellikle çocuklarda sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bunun için özellikle kuru kızılcık çayı sizler için olumlu etkilerde bulunacaktır.
  • Kuru kızılcık içerisinde bulunan maddeler direk olarak adı Helikobakter olarak bilinen bakterinin mide duvarına yapışarak bu bölgede mide ülseri gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan insanlar bol kuru kızılcık tüketmelidir.
  • İnsanlarda uzun süreler içerisinde oluşan kötü kolesterol ve buna bağlı damar hastalıkları kuru kızılcık ile yavaşlatılabilir. uzun süreli ve düzenli kullanımlar sonucunda olumlu etkilere neden olan bu bitkiyi sizlerde kullanarak kolesterol ilaçlarına katkıda bulunabilirsiniz. 
  • Kuru kızılcık içerisinde bulunan proantosiyanidinler direk olarak insanlarda dişler üzerine yapışarak burada oluşacak olan plakları ve asitleri uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle kuru incir diş sağlığında da olumlu etkiler gösterir.
  Kuru kızılcık tüketmek isteyen insanlar kesinlikle bu kızılcıkları son senenin ürünleri olarak almalıdır. Çünkü kuru kızılcık ikinci senesine girdiğinde yavaş yavaş özelliklerini kaybetmektedir. Eğer sizin de imkanınız varsa kızılcık mevsimi geldiğinde taze kızılcıkları alarak uygun koşullarda kurutun. Bu şekilde yaptığınız kuru kızılcıklarda herhangi bir koruyucu madde vs. kullanılmadığı için ço]]> Kızılcık Alerjisi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-alerjisi.html Thu, 29 Nov 2018 16:36:11 +0000 Kızılcık Alerjisi, genellikle kış aylarında ve özellikle okul döneminde çocuklar arasında görülür. Kızılcık alerjisi yüksek ateş yapar, deride döküntüler yapar ve vücut kızıl renk alır. Bu hastalığı hemen hemen herk Kızılcık Alerjisi, genellikle kış aylarında ve özellikle okul döneminde çocuklar arasında görülür. Kızılcık alerjisi yüksek ateş yapar, deride döküntüler yapar ve vücut kızıl renk alır. Bu hastalığı hemen hemen herkes bilmektedir. Ancak aileler çocuklarına bu hastalığı konduramaz. Kızılcık alerjisi çok büyük bir rahatsızlık değildir. Doktora gitmeden de iyileşir. İki hafta içinde kızıl renkte olan kabartılar sönerler.  Fakat herkes için bu durum geçerli değildir. Bazı hastalarda kızılcık alerjisi tehlikeli durumlara yol açabilir. Hastanın doktora gitmeyim kendi düzelmesini bekleyerek böbrek bozukluklarına ve vücudun bazı bölgelerinde şişlikler olabilir. Bu durumun düzelmesi içinde hastalar uzun süre rejim yapması gerekebilir. Bu yüzden kızılcık alerjisi için baştan önlem almalıdır. Çünkü üzücü durumların ortadan kalkmasına neden olur. 

  Kızılcık Alerjisi kişiden kişiye değişir. Bazı hastaların belirli bölgeleri kızıllıklar ve kaşıntılar oluşurken bazı hastalarda ise bu kızıllık tüm vücudu kaplayabilir. Kızılcık alerjisi ne kadar ciltte oluşan bir rahatsızlık olsa da bu hastalığın bulaşma yolu ağız ve burun yolu iledir. Kızılcık alerjisi olan hastaların hastalık döneminde kullandığı eşyalara dikkat etmesi gerekir. Kızılcık alerjisinin kuluçka dönemi 3-5 gündür. Kişinin bünyesine göre de kuluçka dönemi değişebilir. Kızılcık alerjisinin başlama dönemi yada başlangıç devresi yoktur. 

  Kızılcık AlerjisiKızılcık Alerjisinin Belirtileri:
  • Aniden titreme
  • Kusma
  • Baş ağrısı
  • Bademcikler kırmızı veya paslı gibi
  • Dil kıpkırmızı
  • Boyun altındaki bezlerin aniden şişmesi
  • Deride ufak ufak döküntülerin başlaması
  Kızılcık Alerjisini bu belirtilerinden sonra hasta veya aile ilk önce kızamık olduğunu düşünebilirler. Bu yüzden hastanın kendisinin veya ailesinin kızamık ile kızılcık alerjisinin arasındaki farklar iyi bilinmelidir. Kızılcık alerjisinde hastanın yatması pek önerilmez çünkü vücudun yatağa değen kısımlarında döküntüler çok fazla olur. Döküntülerin çoğalması bütün vücuda bulaşmasına da neden olabilir. Deride pütür pütür olur. En büyük avantajı ise bu hastalığın yüzde döküntüler oluşmaz. Kızılcık alerjisinde döküntülerin çok olduğu zamanlar hastanın alerjisi çok yüksektir ve dikkat edilmelidir. Döküntüler azaldıktan sonra da hastanın ateşi düşer. Bir müddet sonra hastanın dili soyulur ve çilek pembesi rengini alır. Bu hastalığı ağır geçirenlerde el içlerinde ve ayak tabanlarında soyulmalar meydana gelir ve bu durum 2-3 hafta devam eder. 

  Kızılcık Alerjisinin ateşli dönemlerinde hasta sert gıdalar yenmemelidir. Eğer hastanın idrarında kırmızılık mevcut ise tuzsuz bir rejime tabi tutulur. Çay ve elma kompostosu bu hastalığa iyi gelecek en iyi gelecek içeceklerdir. Boğaz ağrınız döküntüler bitmesine rağmen geçmedi ise doktora gitmelisiniz. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalısınız.
  ]]>
  Kızılcık Yetiştiriciliği https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-yetistiriciligi.html Fri, 30 Nov 2018 05:11:59 +0000 Kızılcık Yetiştiriliciliği, Kızılcığı şerbetinden ve marmelatından tanırız genellikle, ülkemizde birçok meyve bulunmasına ve yetiştirilmesine rağmen kızılcık üretimine pek rağbet verilmemiştir. Kızılcık bir dağ me Kızılcık Yetiştiriliciliği, Kızılcığı şerbetinden ve marmelatından tanırız genellikle, ülkemizde birçok meyve bulunmasına ve yetiştirilmesine rağmen kızılcık üretimine pek rağbet verilmemiştir. Kızılcık bir dağ meyvesidir, C vitamini deposu diyebiliriz hatta portakalda bulunan C vitamininden daha fazladır. Kızılcık meyveler arasında en erken çiçek açan ve en son meyve veren bir ağaçtır.

  Kızılcık Türkiye'de Karadeniz, Akdeniz, Marmara, Ege ve Trakya bölgelerinde dağlık kesimlerde tek veya topluluklar halinde bulunur. Karabük, İstanbul, Bursa, Malatya ve Yalova illerinde sınırlı miktarda yetiştirilmektedir. Bu illerin içinde sadece Yalova ticaretini yapmaktadır. Soğuğa dayanıklı bir meyve olmasına rağmen sıcakta verim artar ve çabuk olgunlaşır, fakat olgunlaştıktan sora aşırı sıcaklara dayanıksızdır. Kızılcık taze veya kuru olarak tüketilebilen bir meyvedir. Şerbet  marmelat ve hoşaf olarak kullanılır, kızılcık ağacının antiseptik özelliği vardır.

  Kızılcık yetiştirilmesi 


  Fide üretimi: Kızılcık toprak seçmez hemen hemen toprakta yetişir. En ideal toprak ise kızılcık için derin ve geçirgen topraklardır. Tuzlu topraklarda iyi gelişmez, kireçli topraklarda daha dayanıklı olur. Fide üretimi çelikle üretim ve aşılama olmak üzere iki şekilde yapılır. Aşılama ile yapılacak üretim için bitkinin tohumları kullanılır, bu ekilen tohumlar 1-1,5 sene sonra aşılanacak duruma gelir. Yabani olarak yetişen ağaçlar ilkbaharda budanır, budanan yaşlı dallara tohumdan elde ettiğimiz generatif araçlar aşılanarak fide elde edilir. Çelikleme yöntemi ise yapraklanma başladıktan sonra sürgünlerin 30 cm olması beklenir. Bu aşamada başlanan yaprakların döküldüğü zamana kadar alınan çelikler indol butirik asit ile köklendirilir.

  Kızılcık YetiştiriciliğiFidelerin dikimi: Fidelerin dikim aralıkları dörder veya beşer metre aralıklarla olmalıdır.

  Sulama: Düzenli bir şekilde sulanması gerekmektedir, kızılcık için su sınırlayıcı bir faktördür. Ağaçlar susuz kalırsa verim düşer ve azalır.

  Budama: Budama işlemine en uygun zaman yaprakların dökülmesi ve çiçeklenme zamanıdır, her türlü budamaya olumlu cevap verir. Budama işlemi ağacın verimini artırır.
   
  Hasat: Meyveler renklenmeye başladığı zaman toplanmalıdır, çünkü toplanan meyveler olgunlaşmaya devam ederler. Hasat işlemi temmuz ayının ortasından ekim ayının başına kadar yapılır.
  ]]>
  Kızılcık Tohumu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-tohumu.html Fri, 30 Nov 2018 13:56:11 +0000 Kızılcık tohumu, Yapraklarını dökmeyen bodur bir çalı bitkisi olan kızılcık özellikle kuzey yarım kürenin soğuk bölgelerinde yetişir. Bataklıklarda yetişen kızılcık ayrı bir cins olarak kabul edilmektedir. Kızılcık to Kızılcık tohumu, Yapraklarını dökmeyen bodur bir çalı bitkisi olan kızılcık özellikle kuzey yarım kürenin soğuk bölgelerinde yetişir. Bataklıklarda yetişen kızılcık ayrı bir cins olarak kabul edilmektedir. Kızılcık tohumu ekildikten sonra en fazla 2 metreye kadar uzayabilir. Kızılcık tohumu ekildikten sonra güneşli veya çok az gölgede hızlı büyür. Kızılcık tohumunun gelişip büyümesi için toprağın nemli olması önemlidir. Eğer kızılcık tohumunuzun hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız düzenli olarak su verin ve altının kurumasını engelleyin. Kızılcık tohum gelişimini tamamladıktan sonra ince sırım gibi dalları olur. Dallarının üzerinde bulunan minik yeşil yaprakları vardır. Haziran ve ağustos ayları arasında morumsu minik çiçekler açar. Bu minik morumsu çiçekler daha sonra kızılcık meyvesine dönüşür. Kızılcık en başta beyaz renktedir. Daha sonra olgunlaştıkça kırmızıya dönüşür. Kızılcık meyvesi kırmızı ve olgun olduğunda ancak yenilebilir. Kızılcık tohumu hafif tatlı ve ekşi mayhoş bir tadı vardır kızılcık meyvesi meyve suyu, sos ve reçel yapılarak kullanılır. 

  Kızılcık TohumuKızılcık tohumu nasıl çimlendirilir tohumları iç mekanda 20 derecenin üzerinde nemli bir torf yüzeyine ekin. Ektiğiniz tohumların üzerini kapatacak şekilde elenmiş torfla kapatın. Bolca sulayın. İç mekanda 2-4 hafta beklettiğiniz saksınızın streç film yada buzdolabı poşetinin içine koyarak buzdolabınızın içine koyun. Buzdolabında 4-6 hafta arası bekletin bu bekleme esnasında saksınızın hafa almadığından emin olun hava alması sonucu kızılcık tohumunuz çürüyebilir. 6 haftanın sonunda 15 dereceli aydınlık ve serin bir yerde kızılcık tohumlarınızın çimlenmesini bekleyin. Kısa bir süre içinde çimlendiğini göreceksiniz.
  ]]>
  Kızılcık Ekşisi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-eksisi.html Sat, 01 Dec 2018 12:43:32 +0000 Kızılcık ekşisi, kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Ülkemizin hemen her bölgesinde olmakla beraber, daha çok Akdeniz' in yüksek kesimlerinde ve İç Anadolu da çok yoğun olarak bulunur. 6-7 metre boyunda olur, meyvesi kırmızı Kızılcık ekşisi, kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Ülkemizin hemen her bölgesinde olmakla beraber, daha çok Akdeniz' in yüksek kesimlerinde ve İç Anadolu da çok yoğun olarak bulunur. 6-7 metre boyunda olur, meyvesi kırmızı renkli olur ve çiçeği sarı renkli bir bitkidir. Kızılcığın meyvelerinden kızılcık ekşisi , kızılcık reçeli, kızılcık hoşafı ve kızılcık kompostosu yapılır. Ama her türlüsü de çok güzel ve lezzetli oluyor. Kızılcık ekşisi çok sağlıklı ve vücuda çok faydası vardır. Vücudun direncini arttırır. Mideye kuvvet verir. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Gazın olmasını önler. Ağız yaralarına çok faydalı olur. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Vücudun iltihaplanmasını önler ve alerjileri azaltır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi vardır ve menepozda girmiş kadınlara faydalı olur. Kızılcık ekşisi kana çok faydalıdır ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

  Kızılcık ağacının kabukları bile faydalıdır. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olur. Meyvelerin ise ishal yapma özelliği vardır. Kızılcık bitkisinin meyvesi ve kabukları kullanılır. Yaprağı ezip yaraya sürülürse, yaranın iyileşmesine yardımcı olur. Kızılcık suyu da çok faydalıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Kızılcık meyvesi C vitamini açısından çok zengindir. Zararlı olan bakterilerin azalmasında etkilidir. Güçlü bir kalsiyum kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Dişlerin çürümesini önler. Kalp damar sisteminin sağlığını korumaya destek olur. Kızılcık ekşininin bu kadar faydasından bahsettikten sonra şimdide kızılcık ekşininin tarifini yapmaya başlayalım. Yapmak isteyenlere kolay gelsin.

  Kızılcık EkşisiKızılcık ekşisi tarifinin malzemeleri:
  • 3 kilo kızılcık
  • 5 su bardağı şeker
  • 3 tane limon suyu
  Kızılcık ekşisi tarifinin yapılışı:

  İlk önce kızılcıklarımızı temizleyelim ve güzelce yıkayalım. Daha sonra bir tencereye koyalım ve üzerini kapatacak şekilde su ilave edelim. Sonra kaynaması için ocağa koyalım. Ara sıra kontrol edelim ve yumuşayıp ezilecek kıvama gelince ocağın altını kapatalım. Soğumaya bırakalım. Kızılcıklarımız soğuyunca süzekden güzelce geçirelim. Tekrar tencereye koyalım ve üzerine şekerimizi ve limonumuzu ilave ederek bir yarım saat kadar kaynatalım. Sonra ocaktan alalım ve 5 dakika sıcaklığının geçmesini bekleyelim. Cam kavanozlara koyalım ve kapağını sıkıca kapatalım. Daha sonra kavanozları ters çevirip soğumaya bırakalım. Şekerini isteğe göre az ya da çok ekleyebilirsiniz.Kızılcık ekşisi hazır.

  Afiyet olsun...
  ]]>
  Kızılcık Hastalığı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 14:04:31 +0000 Kızılcık hastalığı, çoğunlukla çocukluk döneminde görülen kızılcık hastalığı, kış aylarında daha sık görülür ve deri de döküntü şeklinde kırmızı benekler ile kendini belli eder. Hastalığın ciddi bir be Kızılcık hastalığı, çoğunlukla çocukluk döneminde görülen kızılcık hastalığı, kış aylarında daha sık görülür ve deri de döküntü şeklinde kırmızı benekler ile kendini belli eder. Hastalığın ciddi bir belirtisi olmadığı gibi birkaç hafta içerisinde de kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Ancak kızılcık hastalığının tedavisine erken başlamak iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Kızılcık hastalığı olan bir kişinin vücudunda ilk önce beyaz, sonrasında ise kırmızıya yakın pembe şeklinde döküntülü lekeler meydana gelir. Tipik alerji görüntüsünde olan bu belirti her geçen gün tüm vücuda yayılır ve kişide ateşlenmeye yol açar. Hastalığın tedavisine geç kalınması halinde veya tedavi yapılmaması halinde böbrek fonksiyonlarına zarar verebileceği için ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

  Kızılcık hastalığı, kuluçka dönemi yaklaşık 3-5 gündür. Bu hastalığın bilinen bir başlama devresi yoktur. Ancak kişilerde aniden kusma, baş dönmesi ve titreme gibi belirtiler verebilir. Öncelikle dilin üst kırmızı kızılcık rengi gibi kırmızı lekeler olur ve boynun alt kısmında bulunan lenf bezlerinde şişme görülür. Hastalığın ertesi günü ise kişinin vücudunun bazı yerlerinde lekeler meydana gelir. Bu lekeler bazı zaman açık renkli bazı zaman ise koyu kırmızı renkli olabilir. Hastalığın bu belirtileri tıpkı kızamık hastalığına benzediği için aileler tarafından kızamık hastalığı ile karıştırılabilir. 

  Kızılcık hastalığı belirtileri

  Kızılcık hastalığın kişide ilk önce kusma belirtisi başlar ve devamında baş dönmesi gelir. Ardından kişinin vücudunda ve dil kısmında renk değişimi oluşur. Her ne kadar kızamık hastalığın ile hemen hemen aynı belirtileri taşısa da kızıl hastalığının nedeni beta adı ile bilinen bir bakteridir. Bakteriyel bir hastalık olmasından dolayı tedavide son derece önemlidir.

  Hastalığın ilk gününde ateş 37 iken birden 39 dereceye kadar yükselebilir. Ani ateş çıkması ve inmesi hastalığın ciddi belirtisidir. Bulaşıcı bir hastalık olan kızılcık hastalığının kuluçka döneminde eğer evde küçük çocuk varsa uzaklaştırılması önerilir.

  Boğaz kültürü veya boğazdan alınan bir örnek ile hastalığın teşhisi birkaç dakika içerisinde konulabilir. Hastalığın tedavisine başlanılması halinde kızılcık hastalığı, bulaşıcı olma riskini ortadan kaldırır. Ancak tedbir amaçlı hasta olan kişinin yanına özellikle küçük çocuklar belli bir süre yaklaştırılmaması gerekir. Kızılcık hastalığı olan kişinin tedavisi yapılmasına rağmen tekrar hastalığa tekrar yakalanma riski çok fazladır. Ciddi bir tedavi gerektiren bu hastalık kişilerde nefrit, eklem romatizması ve kalp kapak hastalığına yol açabilir. Ancak erken ve düzgün bir tedavi olan kişilerde bu riskler görülmemektedir.

  • Aniden 39 dereceye kadar yükselen ani ateş çıkmaları
  • Karın ağrısı, baş ağrısı, yutmada zorluk çekme ve bulantı hissi
  • Vücutta gözle görülür döküntüler
  • Ağız içinde kırmızı renkli benekler
  • Dil üzerinde pas olması ve her geçen gün koyulaşması

  Kızılcık Hastalığı

  Kızılcık hastalığı tedavi

  Hastalığın tedavisi ilk olarak kişiyi sağlam olan kişilerden ayrı bir gözetim odasına alınır. Ardından hastaya 24 saat hastanede ilaç tedavisi başlanır. Bu süre içerisinde ziyaretçi alınmaması tavsiye edilir. Nedeni ise hastalığın bulaşıcı özelliğinin olmasıdır. Hastaya yatak istirahati verilir ve yaklaşık 2 hafta yatması, dinlenmesi önerilir. Hastanın beslenmesinde hafif, sulu ve sindirimi kolay besinler verilir. Ağır besinler böbrek iltihabına neden olabileceği için oldukça hastanın beslenmesi oldukça hafif olmalıdır. Uygun bir perhizle hastalığın tüm vücudu sağlıklı şekilde beslenmelidir. Akabinde hastalığın ilk tedavisi ateş düşürücü ve antibiyotikle yapılmaktadır. Önceden kızılcık hastalığının tedavisinde kızıl serum kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde bu hastalığın tedavisin]]> Kızılcık Çekirdeği https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-cekirdegi.html Sun, 02 Dec 2018 10:59:24 +0000 Kızılcık Çekirdeği, Anadolu'nun eşsiz zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan Kızılcık üç metreyi bulan, kalın bir gövdesi bulunmayan, çalı tipli öbek ağaç yapısı ile ülkemizin her tarafında yetişmekl

  Kızılcık Çekirdeği, Anadolu'nun eşsiz zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan Kızılcık üç metreyi bulan, kalın bir gövdesi bulunmayan, çalı tipli öbek ağaç yapısı ile ülkemizin her tarafında yetişmekle birlikte daha çok Karadeniz bölgesinde yetişir. Kırmızı meyvesinin tadı ekşi tatlı arasında olup, gövdesi, kabuğu, kızılcık meyvesi ve kızılcık çekirdeği tam bir şifa deposudur. Eski çağlardan beri hekimlikte ilaç olarak kullanılan kızılcık çekirdeğinin 100 gramında 50 gr. enerji bulunur. Sağladığı enerjinin yanında diyet programlarının vazgeçilmez iksiri olan kızılcık çekirdeği zengin lif yapısı ve 100 gramında bulunan 10 gram karbonhidrat ile dikkat çekiyor.

  Kızılcık çekirdeği içeriğinde bulunan zengin Manganez, Demir, Kalsiyum, Potasyum, Bakır ve Sodyum mineralleri yanı sıra A, C, E, K vitaminleriyle, sağlığımız için oldukça etkin bir tiamin, antioksidan ve piridoksinler içerir.

  Kızılcık Çekirdeği Faydaları,

  Kızılcık çekirdeğinde bulunan C vitamini antioksidan özelliği ile dikkat çekmektedir. Kızılcık çekirdeğinde bulunan karotinoidler; hastalıklar ile mücadele eder, başta göz retinası olmak üzere göz sağlığını koruyarak daha belirgin görüntüler elde etmemizi sağlar. Bunların yanında kolesterol düşürücü etkisi, prostat, akciğer temizliği ve kalp hastalıklarından koruyarak daha sağlıklı bir bedene sahip olmamızı sağlar. Bu haliyle kanın temizlenmesinden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar büyük bir yelpazede etkisi görülmektedir. 

  İnsan vücudunun biyolojik saati olan bir yapısı vardır. Bu yapı düşünülerek hafızaya kayıt edilir. Vücut buna göre uyarılır. Kızılcık çekirdeğinde bulunan bir madde biyolojik saatin ayarlanmasını sağlamaktadır. Bu madde melatonindir. Melatonin beyin epifiz bezleri tarafından salgılanır. Uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. İyi uyku daha mutlu insan demektir. Yıpranmış hücrelerin tamiri ve diğer onarımlar daha çok bu saatlerde uykudayken yapılır. Melotonin aynı zamanda diğer hormonlarında salgılanmasına yardımcı olur. Özellikle kanser hastalarının ilaç kullandıktan sonra karanlık ve sessiz bir ortamda bu saatlerde uyuması sağlanarak iyileşmesine yardımcı olunur. Melotonin içeren içeren ilaçların büyük bir kısmı kızılcık çekirdeğinden yapılır.

  Başta çocuklar olmak üzere kimyasal ilaç kullanımından uzak duran herkes kızılcık çekirdeğinden elde edilen karışımları ateş düşürücü olarak kullanabilir. Eski çağlarda sıtma hastalığının tedavisinde kullanılan kızılcık çekirdeğinin ateş düşürücü ve ishal önleyici etkisi vardır. Bunun için yapmanız gereken kızılcık çekirdeklerini iki üç parçaya bölecek şekilde havanda dövün,  bu haliyle üç yemek kaşığı kırık kızılcık çekirdeğini üç su bardağı su içine atarak kaynatın, 5 dakika kaynatıldıktan sonra 10 dakika bekletin ve süzgeçten geçtikten sonra ishal için gün içinde aç karna üç sefer içerek tedavi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir litre su içinde kaynatılan 100 gr. kırık kızılcık çekirdeği her defasında çay bardağı ile aç karna içildiğinde ateş düşürücü etki gösterir. 

  İnsan kalın bağırsağında bulunan kolibasili isimli bakteri ateşli hastalıkların ve idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olur. Tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru olması gerekir. Herkeste görülebilen bu bakterinin çoğalmasına, kızılcık çekirdeğinde bulunan benzoik asit sayesinde engel olunur. Böylece vücudumuzun onarım mekanizması daha etkin çalışır ve hastalığı yok eder. Kızılcık çekirdeğinde bulunan asitler özellikle kalsiyum taşları olmak üzere böbrek taşlarının hareket ederek düşmesini sağlar. Böbreklerde bulunan enfeksiyonların temizlenmesini sağlayan asitler idrardaki kötü kokularında yok olmasını sağlar.

  Kızılcık ÇekirdeğiKızılcık çekirdeğinin yan etkileri,

  Kan sulandırıcı ilaçlar genellikle kalp damar sorunu olan kişi]]> Kızılcık Hoşafı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-hosafi.html Mon, 03 Dec 2018 10:04:37 +0000 Kızılcık Hoşafı, Kızılcık sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. Sağlık açısından faydasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kızılcık yaklaşık olarak 1 metre kadar uzayan bir ağaç Kızılcık Hoşafı, Kızılcık sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. Sağlık açısından faydasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kızılcık yaklaşık olarak 1 metre kadar uzayan bir ağaç da yetişmektedir. Kızılcık meyvesinin çiçeği  sarı olmaktadır.   Eski dönemlerden itibaren sağlık için kullanılan kızılcık meyvesi günümüzde de birçok rahatsızlığın giderilmesi için kullanılmaktadır. Kızılcık meyvesinin en önemli özelliği C vitamini bakımından zengin oluşudur. Diğer meyvelere göre kızılcık meyvesi C vitamini acısından çok zengindir. Bu özelliği ile birçok rahatsızlığın yaşanmasına engel olurken bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir.  Kızılcık meyvesi idrar yolu enfeksiyonuna, kansere ve bazı mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra C vitamini açısından zengin olduğu için kış aylarında yaşanan grip ya da soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.  Kızılcığın şerbeti, reçeli, hoşafı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.  Kızılcık meyvesi ile yapılan çeşitler arasında en sık tercih kızılcık hoşafıdır. Kızılcık hoşafı özellikle sıcak  yaz aylarında çok sık tercih edilir. Serinletici oluşu ve tadındaki lezzet ile her yaş grubu tarafından tercih edilen kızılcık hoşafının birçok faydası bulunmaktadır.  

  Kızılcık HoşafıKızılcık hoşafının faydaları,
  •  Kızılcık hoşafı cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca saç bakımı içinde kızılcık hoşafı çok faydalıdır. Saç dökülmelerini engeller ve saçları daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
  •  Kızılcık hoşafı akciğer enfeksiyonu gibi  birçok enfeksiyona iyi gelir.
  • Kızılcık hoşafı mide ülseri gibi bazı mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Kızılcık hoşafı ağız yaralarının iyi gelmektedir. 
  • Kızılcık hoşafı sindirimi kolaylaştırmak da ve kabızlığı önlemektedir.
  • Kızılcık hoşafı selülit oluşumunu engellemektedir.
  • Kızılcık  obezite oluşumunu engellemekte ve zayıflamak isteyenlerin diyet programın da mutlaka bulunması gereken bir besindir.
  Bu kadar faylı olan kızılcık hoşafının yapılışı da çok pratiktir. Ayrıca kızılcık hoşafının malzemeleri de çok ekonomiktir. 

  Kızılcık hoşafı için gerekli malzemeler,
  • 14 su bardağı su 
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 1 kase taze kızılcık 
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu 
  • çubuk tarçın, karanfil ( isteğe bağlı)
  Kızılcık hoşafı yapılışı; 

  Kızılcık hoşafı için öncelikle orta boy bir tencerenin içine suyu ve şekeri koyarak kaynatın. Şekerli su kaynadıktan sonra içerisine limon suyunu ilave edin. Limon suyunu da ilave ettikten sonra kızılcığı ilave ederek kaynamaya bırakın. Kızılcıklar pişene kadar kaynatın. Kızılcıklar pişince ve rengini verince ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra soğuması için bir süre bekleyin. Soğuduktan sonra isteğe bağlı tarcın yada karanfil de ilave edebilirsiniz. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Kızılcık hoşafınız hazır.

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kızılcık Sopası https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-sopasi.html Mon, 03 Dec 2018 19:02:30 +0000 Kızılcık sopası, kızılcık kızılcıkgillerden olan bir ağaç türüdür. En fazla 5-8 m boylarında olur. Yaprakları koyu yeşildir. Her iki yüzü tüylü ve damarlıdır. Palalel damarlar boyunca tüylüdür. Kızılcık ağacın Kızılcık sopası, kızılcık kızılcıkgillerden olan bir ağaç türüdür. En fazla 5-8 m boylarında olur. Yaprakları koyu yeşildir. Her iki yüzü tüylü ve damarlıdır. Palalel damarlar boyunca tüylüdür. Kızılcık ağacının Şubat, Mart aylarında çiçekleri açar. Çiçekleri sarı renkli olur ve küçük küçük şeklinde olur. Meyveleri kırmızı renginde olur. Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişir. Çoğalması tohumları ile gerçekleşen bir bitkidir. Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olur ve taze ya da kurutularak tüketilir. Kızılcık meyvesinden tarhana, hoşaf, reçel, kızılcık ekşisi ve kızılcık suyu yaparak da tüketilir. 

  Kızılcık ağacının odunu lifli olur, çok esnek ve çok dayanıklıdır. Yoğunluğu fazla olduğu için suda batar. Baston ve sopa yapımında kullanılır. Bir zamanların meşhur falaka aracı olarak kullanılmıştır. Kızılcık ağacının kabuğundan boya, yapraklarından tanen elde edilir. Bahçede ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Kızılcık sopası eskiden dayak atmak için tercih edilirmiş. Çünkü sebebi esnek olması ve az bir güçle savrulsa bile çok can yakmasından dolayıdır. Kızılcık sopası dayak ile eş anlamlı olarak da kullanılır. Isparta ve Eskişehir, Sinop ve Samsun çevresinde kiren olarak anılır.Kızılcık Sopası

  Kızılcık sopasından çok güzel ve çok dayanıklı bastonlar yapılıyor. Bunun için, öncelikle esnek bir ağaç olan kızılcık ağacı kesiliyor. Daha sonra Aralık ve Şubat aylarında suyu çekilen kızılcığın dalları ayıklanır. Elde edilen parçalar bir yıl bekletilir. Sonra ekmek fırınlarında eğrilikleri düzeltilir. Dallar tornadan geçirilir ve bastona verilecek şekiller belirlenir. Ardından testere ile üzerine livler açılır ve eğe yardımı ile zımpara işlemleri yapılır. Daha sonra desen şekilleri ortaya çıkarılır. Bu bastonlarda en önemli motif olarak birbirine dolanmış iki yılan motifi görülür. Başları sap kısmına doğru uzanır ve bu modeller sık sık uygulanır. Bu çift yılan motifi baston yapımı için çok uygundur. Kızılcık sopası ile yapılan bastonun boyama işlemi yapılırken kusurlu yerler dolgu verniği ile düzeltilir. Ustalar bu bastonların üzerine çok değişik türlerde motif işlemesi de yapılabildiğini belirtiyorlar. Bu işlemlerden sonra sıra bastonun sapına geliyor. Çoğunlukla kızılcık ağacından yapılmış saplar sedef, dağ keçisi ayağı, kemik ve değerli taşlar kullanılır.
  ]]>
  Kızılcık https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik.html Tue, 04 Dec 2018 14:00:48 +0000 Kızılcık, Ülkemizin zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan kızılcık, bazı bölgeler de "Kiren, Ergin" adıyla bilinir. İnce dallardan oluşan gövdesi ile normal bir ağaçtan daha çok öbek şeklinde çalıyı andı Kızılcık, Ülkemizin zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan kızılcık, bazı bölgeler de "Kiren, Ergin" adıyla bilinir. İnce dallardan oluşan gövdesi ile normal bir ağaçtan daha çok öbek şeklinde çalıyı andırır. Daha çok su kenarlarında yetişen kızılcık, yüksekliği dört beş metreyi bulabilir. Bu yüksekliğe ulaştığında dallarının çapı 3-5 cm.'ye ulaşır. Daha çok Karadeniz bölgesinde yetişen kızılcık, diğer bölgelerimizde de yetişmektedir.  

  Şubat sonu mart ayı başında beyaz sarı çiçek açan ağaç eylül ekim aylarında yapraklarını dökerek olgun kızılcık meyveleri oluşur. Meyvelerin rengi açık, koyu kırmızı şeklinde parlak olup tadı ekşi, tatlı arasında, zeytinden biraz daha küçük yapılıdır. Dalları esnek esnek ve dayanaklı bir yapıdadır. Dalların sağlamlığı yoğunluğundan kaynaklandığında odunu suda batar. Kızılcığın dallarından sopa ve baston yapılır, kabuğu boya yapımında kullanılır. Ayrıca yapraklarından elde edilen tenin asit ile berraklaştırma işlemleri yapılır.

  Her öğün ve ara öğünler de tüketilebilecek kızılcığın; çiçekleri, meyvesi, çekirdekleri, ağaç kabuğu, ve ağaç kökü ile tam bir şifa deposudur. Kışın ocak şubat aylarında tezgahlar da taze olarak bulunabilir. İçeriği C vitamini ve lif yönünden oldukça zengin bir vitamin deposudur. Ayrıca içeriğinde bulunan fosfor, demir, manganez, potasyum ve gümüş ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklarla mücadele konusunda oldukça etkilidir.

  Kızılcık meyvesi yüzde 45 kilo kalori ile yüksek enerji sağlarken, yüzde 10'luk karbonhidrat yoğunluğu ve yüksek lif değeriyle de diyet programlarının vazgeçilmez besin kaynağı konumundadır. Reçel, marmelat, şerbet, komposto gibi besin ürünlerine dönüştürülerek kullanılabilir. Ayrıca kaynatılan kızılcık meyveleri şeker eklendikten sonra konserveye dönüştürülerek saklanabilir.

  KızılcıkKızılcığın insan vücuduna etkileri nelerdir

  Kızılcık asırlardan beri insan sağlığına hizmet eden yaratılış mucizesidir. Tıp tarihi üzerine yapılan araştırmalarda ünlü tıp hekimi İbni Sina'nın kızılcık kullanarak hastaları iyileştirdiği anlaşılmıştır. Kızılcık aynı zamanda sıtma (kinin) ilacı  olarak ta asırlarca kullanılmış bir meyvedir.

  Kızılcık meyvesi çekirdekleri havanda dövülerek su eklendikten sonra hamur kıvamına getirilerek küçük tabletler şeklinde kullanılabilir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, her insanda olabilecek idrar yolları enfeksiyonlarını önlemek ve böbrek taşlarını düşürmek için kızılcık şerbeti içilmesi önerilmektedir. Özellikle bağırsaklarda kolera veya sıtmaya neden olan başta koli basili olmak üzere bir çok enfeksiyonun ilerlemesinin durdurulması ve vücudun hastalık ile daha kolay savaşmasını sağlar. Bu tabletler yemeklerden önce çiğnenerek veya su ile yutularak alınabilir.

  İnsan vücudu biyolojik saat ile çalışır. İnsan bedenler en çok gece 23 ile sabah 05 arasında kendini yeniler. Bu yenileme hasta bedenler içinde iyileşme süreci anlamına gelir. Beyin epifez bezi tarafından salgılanan melatonin hormonu iyileşme sürecini artırmaktadır. Dışarıdan alınan Melatonin kızılcık meyvesinde bulunmaktadır.  Ayrıca kızılcık suyu içildiğinde cilt yüzeyinde bulunan ışığa duyarlı pigmentler kendini yenilediğinden beyine gönderilen verilerin yüksek doğruluk oranları beyin biyolojik saati hakkında doğru kararlar vermesini sağlamaktadır. Yüksek melatonin kanser tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. 

  Damarların esnek bir yapıya sahip olması ile olası kalp krizlerinin hafif atlatılmasına neden olur. Kızılcık özellikle bünyesinde bulunan antioksidan ve teninler kan ve damarlar içinde yağ ve kalsiyum birikmesine engel olmaktadır. Bununla birlikte damar tıkanıklığı varis ve diğer damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalp damar sağlığını korunması için kızılcık kullanımı artırılmalıdır.

  Hamilelikte Kızılcık Yemek https://www.kizilcik.gen.tr/hamilelikte-kizilcik-yemek.html Wed, 05 Dec 2018 10:42:58 +0000 Hamilelikte Kızılcık Yemek: Kızılcık kısa boylu ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Sodyum ve potasyum içerir. Ayrıca Demir,kalsiyum,bakır ve mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Hamilelik döneminde tüketilmesinde h Hamilelikte Kızılcık Yemek: Kızılcık kısa boylu ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Sodyum ve potasyum içerir. Ayrıca Demir,kalsiyum,bakır ve mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Hamilelik döneminde tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur aksine faydalıdır. Faydasının yanı sıra gebeliklerde ekşi aşermek çok sık olduğu için hamile adayları kızılcık meyvesini bolca tüketmektedir. Kızılcık aynı zamanda cilt sağlığı, diş sağlığı ve hücre yenilenmesinde çok faydalıdır. Hamilelikte çoğu anne adayları diş ve cilt problemleriyle karşılaştıkları için bu meyveyi tüketmek oldukça faydalı olacaktır. 

  Hamilelik döneminde ilaç kullanımı zararlı olduğundan anne adayları grip,nezle,soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda doğal C vitamini kaynağı olan kızılcığı tüketebilirler. Bunların yanı sıra hamilelik döneminde yine çokça karşılaşılan obezite,kabızlık sorunlarına karşı da etkilidir. Strese karşı savunma sistemini güçlendirir böylelikle hamilelik döneminde stresi azaltmış olur. Yine hamilelik döneminde uyku sorunu çok fazla olduğu için uyumadan önce içildiğinde rahat uyumayı sağlar ve beyni dinlendirir. Hamilelik döneminde çok görülen ishal rahatsızlığını önlemekte yardımcı olur. Kısacası Anne adaylarının düzenli olarak tüketmesi gereken çok sağlıklı bir meyvedir.

  Hamilelikte Kızılcık YemekHamilelikte Kızılcık Yemek ve Diğer faydaları
  • Bağırsakları temizler ve bağırsak sağlığını korur.
  • Böbrek taşı oluşmasını engeller.
  • Düzenli tüketildiğinde ülser riskini azaltır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye karşı oldukça faydalıdır.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  ]]>
  Kızılcık Ezmesi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-ezmesi.html Wed, 05 Dec 2018 20:39:10 +0000 Kızılcık ezmesi; Biraz ekşi ve buruk tadıyla bilinen enfes bir marmelat çeşitlerindendir. Hazırlanışı oldukça kolay olmasına rağmen çok lezzetli bir besindir. Kızılcık şerbeti kompostosu yapılarak ta tüketilebilinen ekşi Kızılcık ezmesi; Biraz ekşi ve buruk tadıyla bilinen enfes bir marmelat çeşitlerindendir. Hazırlanışı oldukça kolay olmasına rağmen çok lezzetli bir besindir. Kızılcık şerbeti kompostosu yapılarak ta tüketilebilinen ekşi bir meyvedir. Ayrıca böbrek taşı düşürmek içinde iyi bir bitkisel çözümdür. Sadece böbrek taşı için değil kızılcık çok uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kızılcık ezmesini kahvaltılarda ekmek diliminin veya enfes bir krepin üzerine sürerek tüketebiliriz. Ayrıca kızılcık ezmesinin şeker oranını dilediğimiz gibi damak zevkimize göre ayarlayarak hazırlaya biliriz. Ayrıca kızılcık ezmesini mevsiminde taze kızılcık ile hazırlayıp cam kavanozlarda buz dolabında çok uzun süre muhafaza edebiliriz. Kızılcık ezmesini çok sevip hazır alanlar veya daha önce hiç tatmamış olanlar çok şey kaybetmektedirler. Çünkü hazır kızılcık ezmelerinin içerisinde renklendirici ve tatlandırıcılar bulunmaktadır. Hiç bir zaman %100 doğal olarak hazırlanmamak dadır. Oysa evde kendi ellerimizle hazırladığımızda hem hijyeninden hemde kullanılan malzemelerin kalitesinden emin olarak hazırlamaktayız. Hiç tatmamış olanlar ise tattıklarında asla vazgeçemeyecekleri bir lezzet olacaktır. Bu kadar anlatılım tarifini vermemek olmaz öyle ya. Her yıl keyifle yaptığım ve ailecek tükettiğimiz kızılcık ezmesini sizlerle paylaşıyorum. Dilerseniz tarife uyarak kızılcık ezmesi hazırlayıp tüketebilirsiniz. 

  Kızılcık EzmesiKızılcık ezmesi için gerekli malzemeler; 
  • 2-3 kilo kadar kızılcık,
  • 1,5 kilo toz çeker. Damak zevkinize göre azaltıp çoğalta bilirsiniz.
  • 1 çay kaşığı limon tuzu,
  • Kilo gramına göre su. Örneğin 3 kilo kızılcık için 3 su bardağı su,
  Hazırlanışı; Öncelikle mevsiminde aldığımız kıp kırmızı kızılcıkları temizleyip yıkıyoruz. Ardından Derin bir tencerenin içerisine temizleyip yıkadığımız kızılcıkları koyuyoruz. Daha sonra suyu ilave edip kısık ateşte kaynatıyoruz. Kaynama süresi kızılcıkların ince kabukları çatlayıp kolayca sıyrılacak hale gelinceye kadardır. Daha sonra kızılcık iyice yumuşadığında tencereyi ocaktan indirip bir müddet soğumaya bırakıyoruz. Elimizi yakmayacak kadar soğuyan kızılcıkları kevgirden geçirerek süzüyoruz. Kaynattığımız için çekirdekleri kolayca ayrılacaktır ve posasında hiç su kalmayacak şekilde süzdüğümüz kızılcığı toz şeker ile birlikte derin bir tencereye alıp ocağa koyuyoruz. Önce Yüksek ateşte daha sonra kısık ateşte kızılcık ezmesi marmelat kıvamını alıncaya kadar kaynatıyoruz. Buda yaklaşık 30 dakikayı buluyor. Ezme biraz koyulaşınca çok dikkat gerektiriyor aksi taktirde dibine tutabilir. Ocaktan indirmeden birkaç dakika önce limon tuzunu ilave edip birkaç taşım kaynatıp ocaktan indiriyoruz. Daha sonra cam bir kabın içerisine boşalttığımız kızılcık ezmesinin üzerine tülbent veya mutfakta kullandığımız file şemsiyelerden kapatıp 1-2 gün güneşte bekletiyoruz. Daha sonra cam kavanozlara koyup buz dolabında muhafaza edebiliriz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kızılcık Kirazı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-kirazi.html Wed, 05 Dec 2018 21:44:29 +0000 Kızılcık kirazı, Kızılcığın diğer adı da dağ kirazıdır. Kızılcığın faydalarını saymakla bitmez. kızılcık kirazının ağacı çalıgillerden olup yaklaşık bir metre boyutundadır. Çoğunluğu çalı, bir metre boyun Kızılcık kirazı, Kızılcığın diğer adı da dağ kirazıdır. Kızılcığın faydalarını saymakla bitmez. kızılcık kirazının ağacı çalıgillerden olup yaklaşık bir metre boyutundadır. Çoğunluğu çalı, bir metre boyun da ağaç halinde odunsu  ve bazıları da otsu karakter de olup kışın yaprak döker veya her zaman yeşil bitki halinde kalırlar. Yaprakları sade uzun yada kısa ve tüylü çataldır. Çiçekler salkım ve şemsiye şeklinde sarı renkli çiçekleri vardır. 40 kadar türü bulunur. Meyvesi yuvarlak olup, yurdumuza yetişen yürü sarı çiçekli kızılcık türüdür. boyları 6-7 metre olup, çalı şeklinde olanları kış aylarında yapraklarını döker baharda çiçekleri yapraklarından önce açar ve çiçekleri sarı renktedir. yaprakları karşılıklı dizilmiş şeklindedir. Meyveleri son bahara doğru olgunlaşır. Kırmızı parlak renkte olup ve lezzetli hafif buruk tadında ve çapı 1.1,5 boyutlarındadır. Meyveleri şeker, karbonhidrat maddeler açısından zengindir. kabuklarında reçineli maddeler bulunur. Kabukları aynı zamanda ateşte düşürür. 

  Kızılcıktan marmelat, reçel, ekşi, kızılcık hoşafı ve kızılcık şerbeti bunun gibi bir çok şeyler yapılır. Kızılcık kirazının faydaları saymakla bitmez. Evde yapılan kızılcık şerbeti birçok hastalık kullanılmaktadır. Kızılcığın faydalarına genel olarak bakıldığında cilt enfeksiyonlarında, egzama, kabızlık, ateş, isal, romatizma ve gut hastalığı gibi pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir. kızılcığın rengini antioksidanlar vermektedir ve antioksidanlar vücut için çok faydalıdır. Kızılcığın içinde antioksidanlar olduğu için bir takım faydaları, idrar enfeksiyonlarını ve mesane enfeksiyonlarına iyi gelir ve aynı zamanda asili kesmekte de çok faydalı bir meyvedir. Kızılcığın içindeki maddeler arasında alık asit, sitrik asit ve kuinik asitten oluşur. Ekşiliğini bu asitlerden alır ve bu asitleri almasının sayesinde kızılcığın böbrek taşı düşürmede de kullanılmıştır. Kızılcığın içeriğinde oldukça fazla mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. A ve C vitamini ile birlikte demir, iyot, kükürt, fosfor, bakır, kalsiyum, magnezyum, niasin, riboflavin, karoten, tiamin... gibi oldukça zengin vitaminler ve mineraller içeren kızılcık çok güçlü antioksidan özeliğine sahiptir. Bu içeriğin zenginliği sayesinde kızılcığın faydası sayesinde kızılcığın grip ve soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinir. Bağışıklık sistemi problemlerinde ileri gen hastalıklara da iyi gelir. Kızılcık bağışıklık sistemini güçlenmesine iyi gelen kızılcık içeriğinde bulunan yoğun lif sayesinde sindirim sistemini düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Özelikle zayıflamak isteyen kişiler kızılcıktan yararlana bilirler. Çünkü kızılcık toklu hissi uyandırdığı için rejim yapmak daha da kolaylaşacaktır. 

  Kızılcık KirazıKızılcık kirazı faydaları nelerdir: Kızılcıkta portakaldan daha fazla C vitamini vardır. Kızılcık safrayı keserek mideyi rahatlatır. iştah kesici özelliği vardır, zayıflatıcı özelliği bulunur.Uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemine destek olur. İshale karşı etkilidir. Ağızda oluşan yaraları giderir. Kabukları yara döktürür. kabızlık yapar. Ağızda oluşan yaralara iyi gelir. Kızılcık şurubu veya kızılcık suyu vücuda enerji ve kuvvet verir. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. kızılcık suyu kondom ve diyafram kullanımın da  oluşan probleme iyi gelir. İdrarda kalsiyum var ise, böbrek taşı oluşumunu engellemede bulunmaz nimettir. Kızılcık tümör gelişimini yavaşlatır. karaciğer, prostat, meme, yumurtalık ve kolon kanserine de iyi geldiği saptanmıştır. İçerdiği salisilik asit nedeni ile şişlikleri azaltığı ve kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırıcı ve tümörleri küçültücü özelliğe sahiptir. Kızılcıkta ki proantosiyanidinler bakterilerin diş yüzeyine bağlanmasına önleyerek, ağız sağlığını korur. Bu arada asit salgılanmasına ve plak oluşumunu engeller. Diş eti hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. C vitamini içerdiği için de iskorbüs hastalığına karşıda koruma s]]> Kızılcık Macunu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-macunu.html Thu, 06 Dec 2018 14:45:30 +0000 Kızılcık macunu, Kızılcık son baharın habercisi olan bir meyvedir. Sonbaharda olgunlaşan meyvelerinden toplayabilir.  Kızılcık macunu yapmak için kızılcığın alaca olanları içerisinden ayıklanır olgunlaşmış olanları t Kızılcık macunu, Kızılcık son baharın habercisi olan bir meyvedir. Sonbaharda olgunlaşan meyvelerinden toplayabilir.  Kızılcık macunu yapmak için kızılcığın alaca olanları içerisinden ayıklanır olgunlaşmış olanları tercih edilir. Kışın tüketebilmek için kızılcık macunu yapabilirsiniz. Kızılcık macununu evinizde sizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Kızılcık macunu yoğun kıvamıyla damaklarda ekşimsi bir tat bırakmaktadır. 

  Kızılcık macunu için gereken malzemeler:
  • Kızılcık,
  • Su,
  • Şeker,
  • Limon tuzu.
  Kızılcık MacunuKızılcık macunu yapılışı, Kızılcıklar geniş bir kabın içerisin alınır. Üzerine çok az su eklenerek çekirdeklerinden ayrılıncaya kadar kaynatılır ve ocaktan alınır. Soğutulan kızılcıklar demir bir süzgeç veya kevgir yardımıyla ezilerek püre haline getirilir ve çekirdeklerinden ayrılır. Ezilen püreye arzuya göre şeker ve 1 çay kaşığı kadar limon tuzu eklenerek kısık ateşte bir süre karıştırmadan kaynatılır. Kaynama sırasında üzerine çıkacak pembe köpüğü delikli bir kaşık olan kevgirle üzerinden alınıp atılır. Köpürmesi geçtikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise altının kolayca tutuyor olmasıdır dikkat ediniz. Sıvı durumda olan kızılcık macununuzu yayvan kaplarda üzerini ince temiz bir tülbent kapatarak güneşte 2 gün ara ara karıştırarak bekletiniz. Toz ve su kaçmamasına özen gösteriniz. Olgunlaşan macununuzu cam kavanozlarda muhafaza ederek saklayabilir, istediğiniz zaman kuru bir kaşıkla çıkartarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kızılcık Kompostosu https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-kompostosu.html Fri, 07 Dec 2018 10:18:22 +0000 Kızılcık kompostosu; Bildiğimiz ve sürekli yaptığımız kompostolardan biraz faklı bir komposto çeşididir. Kızılcık kompostosu daha çok görük yörelerine ait Akdeniz bölgelerinde fazlasıyla tüketilen bir komposto çeşididir Kızılcık kompostosu; Bildiğimiz ve sürekli yaptığımız kompostolardan biraz faklı bir komposto çeşididir. Kızılcık kompostosu daha çok görük yörelerine ait Akdeniz bölgelerinde fazlasıyla tüketilen bir komposto çeşididir. Kızılcık şifa deposu bir bitki olması nedeniyle fazlasıyla tüketmemiz gereken bir bitkidir. Ayrıca Kızılcık ilk baharda enfes çiçek açıp sonbahara doğru meyveleri olgunlaşması ile bilinir. Ayrıca kızılcıktan kış için sirke veya turşuda hazırlanır. Dilersek sonbaharda taze kızılcıkları imkan varsa toplayıp yok ise pazardan alıp ayıklayıp yıkayalım ve buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuda muhafaza edelim Kışın dilediğimiz zaman derin dondurucudan çıkartıp kızılcık kompostosu, marmelat veya şurubu hazırlayıp tüketebiliriz. Kızılcık kompostosunu daha önce hiç denemeyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. Oldukça ferahlatıcı lezzetli ve şifalı bir komposto dur. Ayrıca hazırlanışı da oldukça pratik bir lezzettir. Yapmak isteyip de istenilen lezzeti elde edememekten korkuyorsanız sizlerle paylaştığım kızılcık kompostosu tarifini deneyebilirsiniz. Üstelik defalarca denenmiş ve oldukça övgü almış bir lezzettir. Gönül rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz. 

  Kızılcık kompostosu için gerekli malzemeler;
  • 1 kilo gram kızılcık,
  • 1,5 su bardağı toz şeker, 
  • 1,5 litre su,
  • Çeyrek limon suyu,
  • 1 adet kabuk tarçın,
  • 4-5 adet karanfil,
  • 1 dal reyhan,
  Kızılcık KompostosuHazırlanışı; Öncelikle pazardan en olgunlaşmış olan kızılcıkları seçip alıyoruz. Aksi taktirde kompostonun buruk bir tadı olur. Daha sonra kızılcıkların saplarını ayıklayıp bir güzel yıkıyoruz. Ardından derince bir tencerenin içerisine 1,5 litre suyu koyup toz şekerle birlikte karıştırıyoruz. Daha sonra ocağa koyup toz şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra temizleyip yıkadığımız kızılcıkları kaynayan suyun içerisine bırakıp yaklaşık 15 kaynatıyoruz. 

  Kızılcık kompostosu kaynama esnasında temiz bir tülbentin içerisine veya mutfakta kullandığımız bir kesenin içerisine reyhan, karanfil, kabuk tarçını ve çeyrek limonu kabuğuyla birlikte koyup kompostonun içerisine bırakıyoruz. Bütün bu malzemeleri hem güzel bir aroma verdiği için hemde enfes bir ferahlık sağladığı için ekliyorum. Dilerseniz siz eklemeyebilirsiniz. Fakat ben eklemenizi tavsiye ediyorum. Kızılcık kompostosu 15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz. Daha sonra kendi kendine oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletip içerisine tülbentin içerisine bıraktığımız malzemeleri çıkartıp kızılcık kompostosunu buzdolabına koyup buz gibi oluncaya kadar bekletiyoruz. Soğuyan kompostoyu dilersek bardak bardak suyunu içebileceğimiz gibi kompostoya yakışan olarak kaselerde taneleri ile birlikte de servis yapabiliriz. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kızılcık Sirkesi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-sirkesi.html Sat, 08 Dec 2018 04:33:48 +0000 Kızılcık sirkesi, Eylül ekim aylarında olgunlaşan kızılcık meyvesinden kızılcık sirkesi yaparak uzun süreli saklayabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Kızılcık sirkesi meyvesinde olduğu gibi koyu kırmızı bir renkte Kızılcık sirkesi, Eylül ekim aylarında olgunlaşan kızılcık meyvesinden kızılcık sirkesi yaparak uzun süreli saklayabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Kızılcık sirkesi meyvesinde olduğu gibi koyu kırmızı bir renktedir. Kızılcık sirkesinin tadı ekşi ve mayhoştur. Antioksidan etkisi müthiş olan kızılcık sirkesinin tarifini sizinle paylaşalım. Sizde evinizde rahatça hazırlayıp muhafaza edebilirsiniz. 

  Kızılcık sirkesi yapımı için malzemeler
  • 1 kg olgunlaşmış kızılcık,
  • 3 litre su,
  • 1 bardak sirke,
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  Kızılcık SirkesiKızılcık sirkesi yapılışı, Kızılcıklarınızın çekirdeklerini ayıklayın ve iyice ezin. Ezilmiş kızılcıkları cam kavanozlara bölüştürün. Üzerine sirkeyi, su ve tuzu ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla ezerek karıştırın. Üzerini temiz bir bezle örtün ve her gün düzenli olarak tahta kaşık yardımıyla ezerek karıştırmaya 15 gün devam edin. 15 günün sonunda veya en geç 1 ayda kızılcık sirkeniz hazır olacaktır.
  ]]>
  Kızılcık Çayı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 04:53:59 +0000 Kızılcık çayı, rengi ile iştah açan kızılcık çayı, faydasıyla şifa dağıtıyor diyebiliriz. Tam anlamıyla antioksidan olan bu meyvenin tüketilmesi özellikle kalp doktorları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Ger Kızılcık çayı, rengi ile iştah açan kızılcık çayı, faydasıyla şifa dağıtıyor diyebiliriz. Tam anlamıyla antioksidan olan bu meyvenin tüketilmesi özellikle kalp doktorları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Gerek çayı olarak gerekse sadece meyvesi cilt sağlığı, sindirim sistemi, mide sağlığı ve genel sağlık için her gün tüketilmelidir. Ancak her mevsim yetişmeyen kızılcık meyvesinin kurusunu hazırlayıp çay olarak da tüketebilirsiniz. Kurusunu hazırlamak için taze olan kızılcık meyvesi güneşte bir kaç gün bekletilmesi yeterli olacaktır. Güneşte kurutulmuş olan kızılcık demir vitamini bakımından da daha zengin olmaktadır. 

  Sağlık açısından birçok faydası olan bu meyvenin çayının her gün bir fincan olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Böbrek taşı veya idrar enfeksiyonu olan kişilerin kızılcık çayından sabah ve akşam bir su bardağı olmak üzere tüketmeleri önerilir. Kızılcık çayı boşaltım sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir. Eğer boşaltım sorunu yaşıyor iseniz birkaç gün bu çaydan içmeniz halinde etkisinden faydalanabilirsiniz.

  Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır

  • 1 tutam kuru veya taze kızılcık
  • 1 litre su

  Hazırlanışı: Kızılcık çayını yapmak için bir litre kaynamakta olan sıcak suyun içerisine verilen ölçülerdeki kızılcık ilave edin. Ardından bir taşım kadar kaynatın ve ocağın altını kapatıp yaklaşık 15 dakika bekletin. Eğer boşaltım sorunu yaşıyor iseniz kızılcık çayını sıcağa yakın olacak derecede ılık içmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda hazırlanmış olan bu çaydan günde 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Bilhassa kızılcık çayına alışkın değilseniz bir fincandan çok fazla içmemiz bünyenize dokunabilir. Bunun için öncelikle bir fincan ertesi gün ise iki fincan şeklinde uygulamanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

  Kızılcık Çayı Faydaları

  • Kızılcık çayının en bilindik faydası idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Bu da kişilerde ödem atılmasını sağlar ve şişkinliği giderir.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Ağız bulunan yaralar için kızılcık çayını aç karnına tüketmeniz tavsiye edilir. Eğer aç karnına tüketemeyecek durumda iseniz ağzınıza kızılcık çayı alıp bir müddet bekletmeniz fayda sağlayacaktır.
  • Kap damar sağlığının korunmasında etkilidir.
  • Helicopter pylori bakterisi ile savaşma özelliğine sahiptir ve bu nedenden dolayı mide sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Kilo vermek isteyen kişilerin günlük aç karnına sabah ve akşam kızılcık çayı içmeleri tavsiye edilir.
  • Gut hastalığının belirtilerini hafifletir.
  • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkilidir.

  Kızılcık Çayı

  Kızıl Çayı Nasıl Tüketilir

  Kızılcık çayını sağlıklı olan her birey tüketebilir. Ancak mide sorunu yaşayan kişilerin öğün aralarında tüketmeleri önerilir. Özellikle mide ülseri olan kişilerin aç ya da tok karnına kızılcık çayı tüketmeleri mide de şişkinliğe yol açabilir. Diğer kişiler için ise kızılcık çayı her gün ilk önce bir fincan diğer günler iki fincan şeklide tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda kilo sorunu yaşayan kişiler aç karnına tüketir ise yağ yakımı daha hızlı gerçekleşir. İyi bir ödem attırıcı olan kızılcık çayını günün her saati tüketebilirsiniz.

  ]]>
  Rüyada Kızılcık Görmek https://www.kizilcik.gen.tr/ruyada-kizilcik-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 23:29:37 +0000 Rüyada Kızılcık Görmek, Değerli okuyucularımız; Dua çiçeğini bilir misiniz, yeryüzünde sulanır, gökyüzünde açar. Meleklerde göklerden rüyalarınıza hayır duaları ile gelsin inşallah. Rüyada kızılc Rüyada Kızılcık Görmek, Değerli okuyucularımız; Dua çiçeğini bilir misiniz, yeryüzünde sulanır, gökyüzünde açar. Meleklerde göklerden rüyalarınıza hayır duaları ile gelsin inşallah. Rüyada kızılcık görmek ile ilgili genel olarak kişinin hayra, güzele ve iyi olana alamettir demişlerdir. Rüyada kızılcık gören kişi, az parayla çok iş yapacağına yorumlanır. Çünkü çok para kazanmasa da ailesine bakabilecek kadar parasal sıkıntı yaşamayacağına dair yorumlanır. Bu nedenle rüya sahibi için aza kanaat eden kişidir demişlerdir. Ayrıca kazandığı paralar rızkın bolluğuna ve bereketine işaret eder. Rüya sahibi hiçbir zaman ömrünün sonuna kadar maddi kaygı  yaşamaz, istediklerini rahatlıkla elde edeceğine yorumlanır. Rüya sahibi gerek işinden yana, gerekse ailesinden yana çok şanslı olacağına, ferahlık, esenlik ve mutluluk bulacağına işaret eder. Rüyada kızılcık görmek kişi, hayatın sürpriz gelişmelere hazırlıklı olmasına ve yarınlara doğru huzurlu bir hayatın başlangıcını yaşayacağına delalet eder. Rüya sahibinin baş ağrısı ve huzursuzluğa neden olayların iyi yönde son bulacağına işaret eder. Bu sayede gönül hoşluğu içerisinde huzur bulacağınıza ve sıkıntılardan problemsiz olarak kurtulacağınıza rivayet edilir. Çünkü kişinin bu mutluluğu kendi kazancıdır. Rüya sahibinin bir hastalığı var ise iyi olacağına, kişinin aradığı şifaya kavuşacağına işaret eder. Ayrıca geleceğe yönelik mutluluk dolu bir hayat süreceğine delalet eder.

  Rüyada Kızılcık Görmek; Allah'tan dilediği ne varsa kabul olacağına ve şansının da açılacağına işaret eder. Bu rüya oldukça hayırlı bir duruma ve kısa sürede gerçekleşir. Bu rüya kişiye geleceği konusunda haber vericidir ve yaşanacak olan saadete yorumlanır. Bu rüyanız hakkında sizi sevindirecek, içinizi serinletecek, kendinize ve hayatınıza, son nefesinize kadar güneş öyle bir doğsun ki, gözlerinizi kapattığınız zaman duygularınızın şifa bulması için; Allah'u Teala Hazretlerinin iyileştirici eli dokunsun. Sevgiyle Kalın.

  Rüyada Kızılcık GörmekRüyada Kızılcık Yemek; Rüya sahibinin yaklaşan mutlu dolu günlere, hoşsohbet arkadaşa, kısa zamanda haber veren mutlu edici değişimlere ve yakında alacağı sevindirici bir habere işarettir. Bu rüya zorlu koşullar sonrasında kavuştuğu zafere delalet eder.

  Rüyada Kızılcık Toplamak; Bu rüyayı gören bir kimse güzel bir kısmet bulur demişlerdir. Bu rüyayı gören kişiler genellikle bekardır. Kişinin iyi huylu ve sevecen bir insan olduğuna rivayet edilir. Rüya sahibi, bu kişi ile ciddi bir ilişkinin ardından mutluluğa giden adımları atar. Şayet rüya sahibi evli ise, eşinin karakteri bakımından zamanla rahatsız edici huylarının değişeceğine yorumlanır.

  Rüyada Kızılcık Şerbeti; Rüya sahibinin kısa zamanda mal varlığı içerisinde olacağına, her kim rüyasında kızılcık şerbeti içer ise, şifa ve huzur içerisinde ömür sürmeye demişlerdir. Ruhen temizlenmeyi de ifade eder. Rüya sahibinin tek başına elde ettiği tabir edilir.

  Rüyada Kızılcık İkram Etmek; Rüyada kızılcık ikram ettiğini gören kişinin kısmeti yönünde sevinç ve mutluluğa işaret eder. İşlerinin rast gideceğine ve dertlerinin biteceği yönünde tabir edilir. Rüya sahibi için hayatta her türlü duyguyu yaşaması demektir.

  "Allah rüyalarınızın ve dualarınızın karşılığını meleklerden gelen hayırla ve güzellikle müjdelesin" Amin.

  ]]>
  Kızılcık Bitkisi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-bitkisi.html Sun, 09 Dec 2018 06:44:25 +0000 Kızılcık bitkisi, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Son derece ekşi tadıyla, damaklara hitap eden bu bitki, kızılcıkgiller ailesindendir. Genellikle kısa boylu bir ağaç olan bu bitki türünün insanlar tarafınd Kızılcık bitkisi, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Son derece ekşi tadıyla, damaklara hitap eden bu bitki, kızılcıkgiller ailesindendir. Genellikle kısa boylu bir ağaç olan bu bitki türünün insanlar tarafından pek sevilmeyen uzun boylu olanları da bulunmaktadır. Uzun boylu olan türleri, tüketmeye çok uygun olmadığı için ülkemizde özellikle yetiştirilmez. Kızılcık bitkisi, C vitamini açısında çok zengindir. Bu nedenle insanlar özellikle kış aylarında bu bitkiyi tüketmek isterler. Bu nedenle kimi insanlar kızılcığı marmelat yaparken kimileri de direk olarak kurutarak kış aylarında kuru kızılcık tüketirler. Birçok kişi kızılcık bitkisinden bu şekilde faydalanır. Kızılcık bitkisi, aslında bakım isteyen bir bitkidir. Bu nedenle kızılcık bitkisini yetiştiren insanların ciddi bir şekilde bakım yapmaları gerekir. Bazı insanlar kızılcık bitkisinin yapraklarında da faydalanmaktadır. Özellikle bu bitkinin yapraklarının da kaynatılarak tüketilmesi, çok büyük faydalar sağlamaktadır. Zaten yapılan araştırmalar sonrasında kızılcık ağacının genel olarak antiseptik bir özelliğinin olduğu anlaşılmıştır. Aslında bu bitkinin yapraklarının da tüketilmesindeki amaç antiseptik olmasıdır. Kızılcık bitkisinin bazı tüketilen türleri, dağlarda kendiliğinden de yetişmektedir. Bu nedenle başıboş kızılcık bitkilerine rastlamanız mümkündür. Kızılcık bitkisi kendiliğinden yetişen bir bitki olduğu için yakın zamanlarda kadar bu meyvenin herhangi bir yetiştiriciliği yapılmamıştır. Fakat Bu bitkinin insanlar tarafından çok sevilmesi ve çok tüketilmeye başlanması nedeniyle bazı tarımcılar kızılcık bitkisi yetiştirmeye başlamıştır. Bu yetiştiricilik özellikle ülkemizde Malatya, İstanbul, Bursa ve Karabük ilinde yaygınlaşmıştır.

  Kızılcık bitkisinin toprak ve iklim isteği:

  Bu bitki türü, soğuğa oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle iklimi soğuk olan bölgelerde de rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Bu bitki soğuğa dayanıklı olması nedeniyle diğer birçok bitki gibi kış aylarında ölmeden çalışmaya devam eder. Fakat yine de yapılan araştırmalara göre kızılcık bitkisi sıcak bölgelerde daha fazla verim verir. Kızılcık türü, ülkemizde bulunan toprakların hemen hemen hepsinde yetişebilmektedir. Bu nedenle kızılcık bitkisinin toprak açısından çok seçici olmadığını söyleyebiliriz. Kızılcık bitkisi için en ideal toprak ise geçirgen olan topraklardır. Bu bitkinin kökleri çok derinlere inmediği için birçok toprakta rahat bir şekilde yetişmektedir. 

  Kızılcık bitkisi dikim aşaması: 
  Kızılcık bitkisinin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle dikilecek olan kızılcık bitkisi, çok dikkatli seçilmelidir. Bitkilerin olgunlaşma ve meyve verme süreleri çok farklıdır. Yanlış türün seçilmesi durumunda hasat süresi uzadığı gibi istenilen bir lezzette alınamayabilir. Bunun için toprağınıza ve bulunduğunuz yerin iklimine göre en iyi kızılcık türünü seçmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Dikim işlemi yapıldıktan sonra kızılcık bitkisinin sulama işlemi de yapılmalıdır. Bu bitkinin sulanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey tabi ki bitkinin çok düzenli bir şekilde sulanmasıdır. Susuz kalan kızılcık bitkisi, çok daha az verim verecektir. 

  Kızılcık BitkisiBudama ve hasat:
  Kızılcık bitkisi üzerinde gereksiz olarak uzayan dallar, kızılcık bitkisinin gelişimini engelleyerek enerjinin bu boş dallara gitmesine neden olacaktır. Üstelik kızılcık bitkisinin iyi verim verebilmesi için çok iyi ve çok düzenli bir şekilde budanması gerekmektedir. Aksi durumlarda veriminiz çok düşecektir. Kızılcık bitkisi, yapraklar döküldükten sonra budanmalıdır. Hasat döneminde ise genellikle temmuz aylarında işlemler başlamaktadır. Temmuz ortasından ekim başına kadar yapılacak olan hasat sırasında şiddetli kaşıntılarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü kızılcık bitkisinin yaprakları üzerinde bulunan tozlar ve mi]]> Kızılcık Fidanı https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-fidani.html Sun, 09 Dec 2018 13:41:23 +0000 Kızılcık Fidanı, C vitamini açısından oldukça zengin olan kızılcık, içerisinde birçok mineral madde ve tanen bulundurur. Kızılcık ağacının meyveleri kılcal damarların güçlü olmasını sağlayan, damarlara elastiklik ka Kızılcık Fidanı, C vitamini açısından oldukça zengin olan kızılcık, içerisinde birçok mineral madde ve tanen bulundurur. Kızılcık ağacının meyveleri kılcal damarların güçlü olmasını sağlayan, damarlara elastiklik kazandıran ve kan basıncını düzenli olmasını sağlayan maddeler içerir. Meyvesi, yaprakları, çiçekleri, çekirdekleri, kökü ve kabukları antiseptik özellik taşımasından dolayı birçok yaranın tedavisinde mikropları gidermek için bir ilaç olarak kullanılabilir. Bu gibi özelliklerinden dolayı son yıllarda yetiştiriciliği ön plana çıkmış olan kızılcık fidanı üretiminde oldukça artış olmuştur. Ülkemizde kızılcık ağacının yabani formlarda olanları genellikle Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinin sahil ve yüksek bölgelerinde bulunan dağlık alanlarda, tek olarak ya da gruplar halinde bulunmaktadır. Bursa, Yalova, İstanbul, Malatya ve Karabük illerindeyse sınırlı miktarda aşılı kızılcık yetiştiriciliği yapılır. Reçel, marmelat ve meyve suyu yapılabilen kızılcık meyvesinin ağacı oldukça sıkı ve sert yapılı bir ağaçtır. Meşhur olan devrek bastonları bu ağaçtan yapılır. Erken çiçek açan kızılcık ağaçları arıcılık açısından oldukça önemlidir. Bahçe düzenlemelerinde dekoratif amaçla da dikilebilen kızılcık fidanı, soğuklara karşı oldukça dayanıklı olduğu için tercih edilebilir.

  Kızılcık fidanı nasıl elde edilir

  Tohumla üretim, olgunlaşma döneminden önce yada olgunlaşmadan sonra yabani ağaçlara ait olan meyvelerden alınan tohumlar direkt olarak istenilen alana ya da saksılara dikilebilir.  Bu şekilde elde edilen fidanlar bir sonraki yaz mevsiminde aşıya gelir. Oldukça sert olan tohum kabuğu çimlenmeyi uyarıcı işlemler ile yumuşatıldıktan sonra tohumlar katlamaya alınır ve bu şekilde 1,5 yıl sonra aşılamaya uygun olan çöğür elde edilmiş olur.

  Aşılama, doğal ortamlarda yetişmiş olan yabani kızılcık ağaçları çiçeklenmeden önce ilkbaharda budanır ve oluşan bir yaşlı sürgüne ya da yongalı göz aşısı yapılır. Tohumdan ya da dip sürgünlerden elde edilmiş olan çöğürlerin aşılanması yoluyla kızılcık fidanları elde edilmiş olur. Budama ile oluşturulan sürgünlere çeşit değiştirmek için göz aşısı yapılabilir. Bununla birlikte iki ya da daha yaşlı olan dallara kalem aşısı uygulanabilir T göz aşısı mayıs ve haziran ayları da sürgün şeklinde temmuz-ağustos aylarında ise durgun aşı olarak uygulanabilir.
  Yonca aşı ise mayıs ve haziran aylarından önce yapılabilir. Zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılmış aşılardan oldukça başarı elde edilebilir.

  Daldırma ile üretim, kızılcık, daldırma yöntemi ile de çoğaltılabilir. Fakat bu yöntem ile istenilen sayıda fidan elde edilmesi pek mümkün değildir. Ayrıca daldırma ile yapılan üretimde fidanlar oldukça geç meyve verir.

  Kızılcık fidanı dikimi, kızılcık bahçesi yapılacak olan yerde bulunan toprak öncelikle analiz edilir. Toprağın bitki ve besin madde ihtiyaçları belirlenir. Orta bünyede olan derin ve geçirgen topraklarda çok daha iyi gelişip meyve veren kızılcık fidanı, hazırlıklar yapıldıktan sonra fidanın büyüme özelliği ve arazinin yapısına dikkat edilerek dikim mesafeleri 4.4 m 5.5 m olarak belirlendikten sonra tohumlar ekilir ve daha fazla verim ve hasat zamanını genişletmek için birden fazla çeşit kullanılması önerilir.

  Dikim budaması, fidanın toprak seviyesinden 50-70 cm den tepe vurma şeklinde yapılır. Kızılcık fidanı her türlü budamaya çok iyi bir şekilde tepki gösterir. Şekil budaması olarak ise modifiye lider formu önerilir.

  Verim budaması, meyvelerin ağacın her yerinde dağılmasını sağlamak, güneşlenmenin dengelenmesi ve gerektiği zaman meyve azaltılması için yapılan verim budaması ile bir takım sebeplerden dolayı oluşmuş olan obur dallara uç alma ile işlemi yapılır ve bu yöntemle dallar 2 yıl içinde verimli hale getirilmiş olur.

  Sulama, kızılcık fidanının yetiştirilmesinde su oldukça önemli bir faktörd]]> Kızılcık Meyvesi https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-meyvesi.html Mon, 10 Dec 2018 03:35:54 +0000 Kızılcık Meyvesi, Çiçeği ile açan meyvelerinde kılcal damarları sağlamlaştıran, elastikliğini sağlayan ve kan basıncını normal tutan bir ağaç türüdür. Çok eski çağlardan bu yana yoğun olarak tıbbi amaçl Kızılcık Meyvesi, Çiçeği ile açan meyvelerinde kılcal damarları sağlamlaştıran, elastikliğini sağlayan ve kan basıncını normal tutan bir ağaç türüdür. Çok eski çağlardan bu yana yoğun olarak tıbbi amaçlı kullanılmıştır. Antik çağlardan bugünümüze kadar meyvesi, çekirdeği, çiçeği, yaprağı, kabuğu ve kökleri antiseptik özelliği ile yaraların tedavisinde mikroplara karşı ilaç olarak kullanılır. Özellikle tedavi yöntemi olmuş bu kızılcık meyvesi ile gut, romatizma ve ateş düşürücü etkisi ile pek çok problemlerde kullanılmıştır. Bağırsak yaralarına ve ağız yaralarına iyi gelir. İçeriğindeki zengin vitaminler, mineraller ve bileşenler ile farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaya devam edilmektedir. Doğal bir antioksidan olan kızılcık meyvesi Ünlü hekim İbni Sina'nın da kullandığı faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle yaraları yıkamak için kızılcık suyu ile yara ve yanık merhemi yapmak için de ağacın kökünü kullanırmış. Kızılcık meyvesinin yaprağı, ağacının kökü, gövdesi ve kabuğu adeta bir şifa kaynağıdır. Kızılcık meyvesinin yaklaşık 150 türü bulunur. Cinsine göre meyveleri yaza doğru ve sonbahar ortalarına kadar hasadı yapılabilir. Meyveleri kırmızı ve siyah renklidir. Yoğun ekşi tadı ile genelde şerbet, marmelat ve reçel olarak da kullanılmaktadır. Bazen çiğden hazırlanan kızılcık suyu yada kaynatılarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır. Bilhassa en önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Uyku sorunu yaşayanlara iyi gelir. Bir çok bilim adamı tarafından kızılcık meyvesini antioksidan olarak tanımlamıştır.

  Kızılcık Meyvesi Bakımı;

  Sıcaklık; Kızılcık meyveleri sıcakta çabuk olgunlaşır, irileşir ve verimi artar. Soğuklara oldukça dayanaklıdır. Özellikle ortam sıcaklığının en alt derecede eksi 37 olduğu yerlerde zarar görmez. Bunun yanında, gölgeli yerlerden çok hoşlanır ve sıcaktan etkilenir. 

  Toprak; Bakımından fazla seçici değildir. Orta yapıda, derin ve geçirgen topraklarda daha iyi gelişir ve iyi meyve verir. Kireçli toprağa dayanaklıdır. Toprak pH'sının 6.4-7.4 olduğu yerlerde daha verimlidir. Deniz seviyesinden 700-1200 m alanlarda en iyi sonucu verir. 

  Sulama; Kızılcık yetiştiriciliğinde en belirgin olan faktörü sudur. Bu sebeple sulama çok önemlidir. Çünkü kurak ve susuz olduğu zamanlarda meyve küçük kalır, verimi ve kalitesi düşer. Sulama şeklinde ise, meyvenin iriliği artar. Ayrıca verimi ve kalitesi yükselir. 

  Gübreleme; Yapılacak olan toprak ve yaprak analizlerine göre gübrelemede olumlu sonuçlar alınır. Genellikle organik gübreler dekara olan 2-3 ton hesabıyla 3-4 yılda bir tekrarlanarak verilir. Azot 15-20 kg, fosfor ortalama 30-35 kg ve potasyum ise 10-12 kg hesabıyla verilmelidir. 

  Budama; Yaprakların dökülmesi ile çiçeklenme olduğu dönemlerde yapılır. Ayrıca hasat sonrası kırılan dalların alınması uygundur. Budama ile ağacın gelişmesine en uygun olacak şekil oluşturulur. Ağaç bu sayede gençleşir. Budama ile meyve irileşir ve kalitesi artar.

  Kızılcık MeyvesiKızılcık Meyvesi Kullanımı;

  Özellikle çekirdek ve yapraklarından çayı ve kahvesi yapılır. Taze kabuklarından esans ve dizanteri hastalığına karşı ilaç olarak hazırlanır. Yemeklerde tat vermesi için ve meyvelerinden hoşaf yapılarak kullanılır. Kızılcık meyvelerine şeker dökülerek uzun zaman muhafaza edilir. Kızılcık meyvesi çok güzel tatlısı ve konserve şurubu yapılır. Kızılcık yaprağı ezilerek yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Bunun yanında kabukları toz haline getirilerek yara üstüne mikrop öldürücü olarak kullanılır. Bilhassa kızılcık suyu uyku problemi yaşayanlar için uykusuzluğa çok iyi gelir. Kızılcık ağacının kabukları kaynatılır ise, etkili bir ateş düşürücü özelliği elde edilir. Kızılcık sağlık açısından en yararlı besinlerden birisidir. Kızılcık diyabet hastalarının]]> Kızılcık Çorbası https://www.kizilcik.gen.tr/kizilcik-corbasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:24:02 +0000 Kızılcık Çorbası, özellikle batı Karadeniz bölgesinde kış aylarında sık yapılan faydalı ve lezzetli bir çorbadır. Kızılcık çorbası kızılcık meyvesinin kendisinden yapılabileceği gibi, kızılcık tarhanasından da yap Kızılcık Çorbası, özellikle batı Karadeniz bölgesinde kış aylarında sık yapılan faydalı ve lezzetli bir çorbadır. Kızılcık çorbası kızılcık meyvesinin kendisinden yapılabileceği gibi, kızılcık tarhanasından da yapılabilir. Kış mevsiminde hastalıklardan koruyan, lezzetli ve besleyici bir çorbadır.


  Kızılcık Çorbası İçin Gereken Malzemeler:

  • 250 gr kuru kızılcık
  • 1 baş soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber, nane
  • Yarım litre soğuk su
  Kızılcık ÇorbasıKızılcık Çorbası Yapılışı:

  Kızılcık çorbasına başlanmadan çekirdeksiz kuru kızılcık rondodan geçirilip ufalanır ve ince gözlü bir elek yardımıyla elenip un halini alır. Bir tencereye bir çorba kaşığı tereyağı koyulur, yemeklik doğranan kuru soğanda tereyağına eklenerek soğanlar pembeleşene kadar karıştırılır. Küçük doğranan sarımsaklar soğanlara eklenir. Sarımsaklar çok fazla kavurulursa tadı bozulabilir. Kavrulan soğan, yağ ve sarımsak içine elenmiş un ve rondodan geçirilip un haline gelmiş kızılcıklar da eklenir ve bir kaç dakika kavurulur. İstenirse bu sırada bir tatlı kaşığı salça eklenebilir ama salça kızılcığın tadını bastıracaktır. Bir kaç dakika kavrulan un, soğan, yağ ve kızılcıkların üzerine yarım litre su, tuz ve karabiber eklenir ve kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir. Kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır ve kısık ateşte 5-10 dk daha pişirilir ve ocağın altı kapatılır. Başka bir kapta bir çorba kaşığı tereyağı eritilir ve içine kırmızı pul biber, nane eklenerek yakılır ve pişen çorbanın üzerine dökülür. Sıcak olarak servis edilir. Eğer kızılcık tarhanası ile çorba yapılırsa, un eklemeye gerek yoktur.

  Afiyet Olsun.
  ]]>