Kızılcık Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık çayı, rengi ile iştah açan kızılcık çayı, faydasıyla şifa dağıtıyor diyebiliriz. Tam anlamıyla antioksidan olan bu meyvenin tüketilmesi özellikle kalp doktorları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Gerek çayı olarak gerekse sadece meyvesi cilt sağlığı, sindirim sistemi, mide sağlığı ve genel sağlık için her gün tüketilmelidir. Ancak her mevsim yetişmeyen kızılcık meyvesinin kurusunu hazırlayıp çay olarak da tüketebilirsiniz. Kurusunu hazırlamak için taze olan kızılcık meyvesi güneşte birkaç gün bekletilmesi yeterli olacaktır. Güneşte kurutulmuş olan kızılcık demir vitamini bakımından da daha zengin olmaktadır.

Sağlık açısından birçok faydası olan bu meyvenin çayının her gün bir fincan olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Böbrek taşı veya idrar enfeksiyonu olan kişilerin kızılcık çayından sabah ve akşam bir su bardağı olmak üzere tüketmeleri önerilir. Kızılcık çayı boşaltım sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir. Eğer boşaltım sorunu yaşıyor iseniz birkaç gün bu çaydan içmeniz halinde etkisinden faydalanabilirsiniz.

Kızılcık Çayı Nasıl Yapılır?
  • 1 tutam kuru veya taze kızılcık
  • 1 litre su
Hazırlanışı: Kızılcık çayını yapmak için bir litre kaynamakta olan sıcak suyun içerisine verilen ölçülerdeki kızılcık ilave edin. Ardından bir taşım kadar kaynatın ve ocağın altını kapatıp yaklaşık 15 dakika bekletin. Eğer boşaltım sorunu yaşıyor iseniz kızılcık çayını sıcağa yakın olacak derecede ılık içmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda hazırlanmış olan bu çaydan günde 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Bilhassa kızılcık çayına alışkın değilseniz bir fincandan çok fazla içmemiz bünyenize dokunabilir. Bunun için öncelikle bir fincan ertesi gün ise iki fincan şeklinde uygulamanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Kızılcık Çayı Faydaları Nelerdir?
  • Kızılcık çayının en bilindik faydası idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Bu da kişilerde ödem atılmasını sağlar ve şişkinliği giderir.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Ağız bulunan yaralar için kızılcık çayını aç karnına tüketmeniz tavsiye edilir. Eğer aç karnına tüketemeyecek durumda iseniz ağzınıza kızılcık çayı alıp bir müddet bekletmeniz fayda sağlayacaktır.
  • Kap damar sağlığının korunmasında etkilidir.
  • Helicopter pylori bakterisi ile savaşma özelliğine sahiptir ve bu nedenden dolayı mide sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Kilo vermek isteyen kişilerin günlük aç karnına sabah ve akşam kızılcık çayı içmeleri tavsiye edilir.
  • Gut hastalığının belirtilerini hafifletir.
  • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkilidir.
Kızıl Çayı Nasıl Tüketilir?

Kızılcık çayını sağlıklı olan her birey tüketebilir. Ancak mide sorunu yaşayan kişilerin öğün aralarında tüketmeleri önerilir. Özellikle mide ülseri olan kişilerin aç ya da tok karnına kızılcık çayı tüketmeleri midede şişkinliğe yol açabilir. Diğer kişiler için ise kızılcık çayı her gün ilk önce bir fincan diğer günler iki fincan şeklide tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda kilo sorunu yaşayan kişiler aç karnına tüketir ise yağ yakımı daha hızlı gerçekleşir. İyi bir ödem attırıcı olan kızılcık çayını günün her saati tüketebilirsiniz.

Kızılcık Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Tarhanası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Tarhanası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Yetiştiriciliği