Kızılcık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kızılcık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık

Ülkemizin zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden biri olan kızılcık, bazı bölgelerde "Kiren" veya "Ergin" adıyla da bilinir. İnce dallardan oluşan gövdesi ile normal bir ağaçtan daha çok öbek şeklinde çalıyı andırır. Daha çok su kenarlarında yetişen kızılcık, yüksekliği dört beş metreyi bulabilir. Bu yüksekliğe ulaştığında dallarının çapı 3-5 cm'ye kadar genişleyebilir. Daha çok Karadeniz bölgesinde yetişen kızılcık, diğer bölgelerimizde de yaygın olarak bulunur.

Şubat sonu mart ayı başında beyaz sarı çiçek açan ağaç, eylül ekim aylarında yapraklarını dökerek olgun kızılcık meyveleri oluşturur. Meyvelerin rengi açık veya koyu kırmızı şeklinde parlak olup, tadı ekşi ile tatlı arasında değişir ve zeytinden biraz daha küçük bir yapıya sahiptir. Dalları esnek ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Dalların sağlamlığı yoğunluğundan kaynaklandığı için odunu suda batar. Kızılcığın dallarından sopa ve baston yapılır, kabuğu boya yapımında kullanılır. Ayrıca yapraklarından elde edilen tannin asidi berraklaştırma işlemlerinde kullanılır.

Her öğün ve ara öğünlerde tüketilebilecek kızılcığın; çiçekleri, meyvesi, çekirdekleri, ağaç kabuğu ve ağaç kökü ile tam bir şifa deposudur. Kışın ocak ve şubat aylarında tezgâhlarda taze olarak bulunabilir. İçeriği C vitamini ve lif yönünden oldukça zengin bir vitamin deposudur. Ayrıca içeriğinde bulunan fosfor, demir, manganez, potasyum ve gümüş ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklarla mücadele konusunda oldukça etkilidir.

Kızılcık meyvesi, yüzde 45 kalori ile yüksek enerji sağlarken, yüzde 10'luk karbonhidrat yoğunluğu ve yüksek lif değeriyle de diyet programlarının vazgeçilmez besin kaynağı konumundadır. Reçel, marmelat, şerbet, komposto gibi besin ürünlerine dönüştürülerek kullanılabilir. Ayrıca kaynatılan kızılcık meyveleri şeker eklendikten sonra konserveye dönüştürülerek saklanabilir.

Kızılcığın insan vücuduna etkileri nelerdir?

Kızılcık, asırlardan beri insan sağlığına hizmet eden bir doğa mucizesidir. Tıp tarihi üzerine yapılan araştırmalarda ünlü tıp hekimi İbn-i Sina'nın kızılcık kullanarak hastaları iyileştirdiği anlaşılmıştır. Kızılcık aynı zamanda sıtma ilacı olarak da asırlarca kullanılmış bir meyvedir.

Kızılcık meyvesi çekirdekleri havanda dövülerek su eklendikten sonra hamur kıvamına getirilerek küçük tabletler şeklinde kullanılabilir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalı, her insanda olabilecek idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek ve böbrek taşlarını düşürmek için kızılcık şerbeti içilmesi önerilmektedir. Özellikle bağırsaklarda kolera veya sıtmaya neden olan başta koli basili olmak üzere birçok enfeksiyonun ilerlemesini durdurur ve vücudun hastalıkla daha kolay savaşmasını sağlar. Bu tabletler yemeklerden önce çiğnenerek veya su ile yutularak alınabilir.

İnsan vücudu biyolojik saat ile çalışır. İnsan bedenleri en çok gece 23 ile sabah 05 arasında kendini yeniler. Bu yenileme, hasta bedenler için de iyileşme süreci anlamına gelir. Beyin epifiz bezi tarafından salgılanan melatonin hormonu iyileşme sürecini artırmaktadır. Dışarıdan alınan melatonin kızılcık meyvesinde bulunur. Ayrıca kızılcık suyu içildiğinde cilt yüzeyinde bulunan ışığa duyarlı pigmentler kendini yenilediğinden beyine gönderilen verilerin yüksek doğruluk oranları beyin biyolojik saati hakkında doğru kararlar vermesini sağlar. Yüksek melatonin kanser tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.

Damarların esnek bir yapıya sahip olması, olası kalp krizlerinin hafif atlatılmasına neden olur. Kızılcık, özellikle bünyesinde bulunan antioksidanlar ve tanninler sayesinde kan ve damarlar içinde yağ ve kalsiyum birikmesine engel olur. Bununla birlikte damar tıkanıklığı, varis ve diğer damar hastalıklarının ortaya çıkmasını önler. Kalp damar sağlığını korumak için kızılcık kullanımı artırılmalıdır.

Kızılcık, içeriğinde bulunan tannin asidi sayesinde diş üzerinde bulunan bakterilerin uzaklaşmasını sağlayarak çürümelerine engel olur. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığının korunması için önemli bir üründür.

Kızılcık meyvesinin diğer faydaları nelerdir?

Kışın soğuk havalarda kızılcık şerbeti içildiğinde yüksek C vitamini içerdiği için grip, nezle gibi hastalıklarla daha kolay mücadele edilir. Bununla birlikte saç, cilt ve tırnak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kızılcık şerbeti, akciğerleri temizleme özelliği ile bilinir; bu haliyle sigara tiryakileri mutlaka bu şerbetten içmelidir. Akciğer hastalıklarından olan bronşit, astım ve ilerlemiş zatürre durumlarında da mutlaka kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Yetiştiriciliği

Haber Bülteni