Kızılcık Kirazı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kızılcık Kirazı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık kirazı, Kızılcığın diğer adı da dağ kirazıdır. Kızılcığın faydalarını saymakla bitmez. Kızılcık kirazının ağacı çalıgillerden olup yaklaşık bir metre boyutundadır. Çoğunluğu çalı, bir metre boyun da ağaç halinde odunsu ve bazıları da otsu karakter de olup kışın yaprak döker veya her zaman yeşil bitki halinde kalırlar. Yaprakları sade uzun ya da kısa ve tüylü çataldır. Çiçekler salkım ve şemsiye şeklinde sarı renkli çiçekleri vardır. 40 kadar türü bulunur. Meyvesi yuvarlak olup, yurdumuza yetişen yürü sarı çiçekli kızılcık türüdür. Boyları 6-7 metre olup, çalı şeklinde olanları kış aylarında yapraklarını döker baharda çiçekleri yapraklarından önce açar ve çiçekleri sarı renktedir. Yaprakları karşılıklı dizilmiş şeklindedir. Meyveleri son bahara doğru olgunlaşır. Kırmızı parlak renkte olup ve lezzetli hafif buruk tadında ve çapı 1.1,5 boyutlarındadır. Meyveleri şeker, karbonhidrat maddeler açısından zengindir. Kabuklarında reçineli maddeler bulunur. Kabukları aynı zamanda ateşte düşürür.

Kızılcıktan marmelat, reçel, ekşi, kızılcık hoşafı ve kızılcık şerbeti bunun gibi birçok şeyler yapılır. Kızılcık kirazının faydaları saymakla bitmez. Evde yapılan kızılcık şerbeti birçok hastalık kullanılmaktadır. Kızılcığın faydalarına genel olarak bakıldığında cilt enfeksiyonlarında, egzama, kabızlık, ateş, isal, romatizma ve gut hastalığı gibi pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir. Kızılcığın rengini antioksidanlar vermektedir ve antioksidanlar vücut için çok faydalıdır. Kızılcığın içinde antioksidanlar olduğu için birtakım faydaları, idrar enfeksiyonlarını ve mesane enfeksiyonlarına iyi gelir ve aynı zamanda asili kesmekte de çok faydalı bir meyvedir. Kızılcığın içindeki maddeler arasında alık asit, sitrik asit ve kuinik asitten oluşur. Ekşiliğini bu asitlerden alır ve bu asitleri almasının sayesinde kızılcığın böbrek taşı düşürmede de kullanılmıştır. Kızılcığın içeriğinde oldukça fazla mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. A ve C vitamini ile demir, iyot, kükürt, fosfor, bakır, kalsiyum, magnezyum, niasin, riboflavin, karoten, tiamin. Gibi oldukça zengin vitaminler ve mineraller içeren kızılcık çok güçlü antioksidan özeliğine sahiptir. Bu içeriğin zenginliği sayesinde kızılcığın faydası sayesinde kızılcığın grip ve soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinir. Bağışıklık sistemi problemlerinde ileri gen hastalıklara da iyi gelir. Kızılcık bağışıklık sistemini güçlenmesine iyi gelen kızılcık içeriğinde bulunan yoğun lif sayesinde sindirim sistemini düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Özelikle zayıflamak isteyen kişiler kızılcıktan yararlanabilirler. Çünkü kızılcık toklu hissi uyandırdığı için rejim yapmak daha da kolaylaşacaktır.

Kızılcık kirazı faydaları nelerdir: Kızılcıkta portakaldan daha fazla C vitamini vardır. Kızılcık safrayı keserek mideyi rahatlatır. İştah kesici özelliği vardır, zayıflatıcı özelliği bulunur. Uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemine destek olur. İshale karşı etkilidir. Ağızda oluşan yaraları giderir. Kabukları yara döktürür. Kabızlık yapar. Ağızda oluşan yaralara iyi gelir. Kızılcık şurubu veya kızılcık suyu vücuda enerji ve kuvvet verir. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Kızılcık suyu kondom ve diyafram kullanımın da oluşan probleme iyi gelir. İdrarda kalsiyum var ise böbrek taşı oluşumunu engellemede bulunmaz nimettir. Kızılcık tümör gelişimini yavaşlatır. Karaciğer, prostat, meme, yumurtalık ve kolon kanserine de iyi geldiği saptanmıştır. İçerdiği salisilik asit nedeni ile şişlikleri azalttığı ve kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırıcı ve tümörleri küçültücü özelliğe sahiptir. Kızılcıktaki proantosiyanidinler bakterilerin diş yüzeyine bağlanmasına önleyerek, ağız sağlığını korur. Bu arada asit salgılanmasına ve plak oluşumunu engeller. Diş eti hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. C vitamini içerdiği için de iskorbüs hastalığına karşıda koruma sağlamaktadır.

Kızılcık kirazı zararları: Ağır şeker hastalarının, kabızlık sorunu olanlar, antibiyotik tedavisi gören kişilerin, vajinal mantara eğilimi olan kişilerinde mantarı artırıcı özelliği olacağından kızılcığın dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Kızılcığın çok da bilinen bir yan etkisinin olduğu bilinmemektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Sopası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Sopası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kızılcık Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Yetiştiriciliği